közbeszerzési eljárás;részeredmények;Széchenyi lánchíd;

- Lánchíd-tender: jövő héten lesz eredmény

Már csak a technikai jellegű egyeztetések, illetve a végső hiánypótlások begyűjtése maradt hátra a Lánchíd felújítására kiírt közbeszerzési eljárásban – értesült a Népszava több forrásból.

A győztes aligha lehet más, mint a legolcsóbb ajánlatot benyújtó A-Híd Zrt. A tenderre első körben négy cég jelentkezett, de közülük végül csak az A-Híd Építő Zrt. és a Stabag Általános Építő Kft. nyújtott be ajánlatot. A Közgép Zrt. és a Dömper Kft. úgy találta, hogy nem lenne tanácsos egy ilyen nagyszabású ellenzéki projektben részt venni. A kormány által hevesen támadott Strabag és a NER-hez szorosan nem kötödő A-Híd is komolyan elgondolkodott a folytatáson. Végül a 24.hu által által ismertetett bontási jegyzőkönyv szerint az utóbbi adta a jobb ajánlatot.

A főváros közlése szerint a legalacsonyabb ajánlat bruttó 26,75 milliárd forint, ami az egy évvel ezelőtt eredménytelennek nyilvánított előző tendernél – a városvezetés szerint – jóval kedvezőbb, mivel az akkori legkisebb ajánlat bruttó 35,29 milliárd forintról szólt a Váralagút felújítása nélkül. Vitézy Dávid, a Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatója azonban a Népszavának korábban azt mondta, hogy az ajánlat korántsem kedvezőbb a tavalyinál, mivel az ár nemhogy csökkent, de még nőtt is 5 milliárddal, hiszen az előző tender magába foglalt sok olyan plusz fejlesztést, amit a mostani már nem. 

A fedezetet biztosító hatályos engedélyokirat bruttó 23,366 milliárd forintot biztosít a teljes beruházásra. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a Népszavának korábban elmondta, hogy az idei budapesti költségvetésben belső átcsoportosítással biztosítható az engedélyokiratban szereplő összeg és a legalacsonyabb árajánlat közti 3,39 milliárdos (a legmagasabb ajánlat esetén 4,69 milliárdos) többletkiadás. Ha a kormány ígérete szerint biztosítja a 6 milliárd forintos támogatást – ami egyébként a beruházás áfatartalmával megegyező összeg, azaz az állam egyik zsebéből megy a másikba –, akkor az Európai Fejlesztési Bankkal kötött megállapodás alapján finanszírozható a beruházás. 

Ha a szerződést valóban sikerül még ebben a hónapban aláírni, akkor tavasszal megkezdődhet a rekonstrukció, ami legkevesebb 30 hónapig tart – ebben az időszakban 18 hónapra zárják le teljesen a hidat. Így a városvezetés tartaná magát a tavaly nyáron bejelentett ütemtervhez, miszerint legkorábban 2021. márciusában indulhat a Lánchíd felújítása és 2023-ra fejeződhet be a munka.

Tizenkétmillió forint támogatást ítélt meg Kásler Miklós miniszter egy népi edzésforma kidolgozására. Az ötlethez hasonlóan különös a nyertes.