olimpia;Japán;

- A japánok nem akarnak olimpiát

A japán lakosság nyolcvan százaléka idén nyáron sem szeretné, ha megrendeznék Tokióban a tavalyról elhalasztott nyári olimpiát és paralimpiát.

Egy telefonos közvéleménykutatás során a megkérdezettek 35,3 százaléka azt mondta, végleg le kellene mondani a játékok tokiói lebonyolításáról, 44,8 százalék úgy vélte, egy későbbi időpontban, ha javult a járványhelyzet, akkor sor kerülhet az olimpiára. Két héttel ezelőtt még csak a megkérdezettek hatvan százaléka ellenezte a játékok megrendezését idén nyáron.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tavaly decemberi hivatalos állásfoglalásában azt írta, mindent el kell követni a játékok megtartásáért, ha erre mégsem lenne lehetőség, akkor nem lesz újabb halasztás, hanem törlik az eseményt a versenynaptárból.

A NOB tavaly ötven lépésből álló akciótervet állított össze a játékok költségeinek csökkentése érdekében: a megszorítások nem érintik a váltófutást a lánggal, illetve a megnyitó- és záróünnepséget.

Viszont elmarad többek között az olimpiai faluban a küldöttségek hagyományos ünnepélyes fogadása a nemzeti zászló felvonásával, kevesebb tiszteletjegyet kapnak az esemény szponzorai, csökkentik a tolmácsok létszámát, kisebb és kevesebb olimpiát, illetve paralimpiát népszerűsítő molinót helyeznek el a japán fővárosban.     

Az ázsiai országban az elmúlt napokban nőtt a fertőzöttek száma és elérte a napi hétezret. A felmérés válaszadóinak 68,3 százaléka elégedetlen a kormány által végrehajtott óvintézkedésekkel, 24,9 százalék szerint viszont a kormány megfelelően kezeli járványhelyzetet.

Az olimpiára eredetileg tavaly július 24. és augusztus 9. között került volna sor, a paralimpia pedig augusztus 25-én rajtolt volna, de a koronavírus-járvány miatt márciusban mindkettőt elhalasztották. Az ötkarikás játékokat a jelenlegi tervek szerint idén július 23-tól augusztus 8-ig rendezik meg, a paralimpiára pedig augusztus 24. és szeptember 5. között kerül sor.  

A fővárosi kiscsapat rajongótábora komolyan aggódott.