Zöldzóna;Németország;műanyagszemét;

- Plasztikválságot okoz a járvány

„Szinte lehetetlen” odafigyelni, hogy kevesebb hulladék keletkezzen.

Mintegy 6 százalékkal több üveg- és műanyaghulladék keletkezett idén a háztartásokban a koronavírus-járvány miatt Németországban – közölte hétfőn a 750 vállalatot tömörítő német hulladékgazdálkodási szövetség (BDE).

Az ágazati szervezet szerint ennek fő oka, hogy a járvány miatt az emberek ritkábban vagy egyáltalán nem járnak étterembe, inkább a boltokban vásárolnak vagy házhoz szállítást kérnek, ami növeli a csomagolóanyagok használatát.

A tagvállalatoktól származó adatok szerint a papírhulladék mennyisége kevésbé, csak két százalékkal emelkedett, ezen belül azonban míg az újságpapír mennyisége a digitalizáció terjedése miatt csökkent, a csomagolóanyagként használt kartonpapír mennyisége jelentősen nőtt, főleg az online kereskedelem fellendülése miatt.

A BDE elnöke, Peter Kurth szerint az adatok arról tanúskodnak, hogy járvány idején „szinte lehetetlen” odafigyelni arra, hogy kevesebb hulladék keletkezzen.

Környezetvédők aggodalommal szemlélik a hulladék növekedését. „A koronavírus-válság egyben plasztikválságot is jelent” – jelentette ki a Greenpeace hulladékgazdálkodási szakértője.

Decemberben még csak kis mennyiségű koronavírus elleni vakcina érkezhet hazánkba, a Pfizer lehet a befutó.