Egy Koppenhága külvárosában álló, hétezer négyzetméteres építményben 14 szintes konzolrendszeren, speciális lila fényű LED lámpák megvilágításával termelnek zöldséget dán szakemberek – írta a National Geographic honlapja.
A friss zöldségeket manapság nem helyben termelik, hanem például dél-spanyol fóliasátrakból szállítják az üzletekbe. Ennek káros környezeti hatásait küszöböli ki a dán farm, azzal, hogy a nagyváros szélén egy kihasználatlanul álló ipari létesítményben termelik a növényeket, így lerövidül a szállítás.
A farmon szélenergiából származó áramot használnak. Ebben Dánia világelső, az ország áramfogyasztásának 40 százaléka szélerőművekből származik.
„A függőleges farmok nem terhelik a környezetet, mivel a tápanyagokat és a vizet is újrahasznosítjuk” – magyarázta Anders Riemann, a Nordic Harvest alapító-igazgatója.
A farmon egy kilogramm zöldséghez mindössze egy liter vízre van szükség, ez 250-szer kevesebb, mint amennyi szántóföldi termelés esetén szükséges.
2021 első negyedévére 200 tonna áru megtermelését tervezték, a farm a teljes kapacitását év végére éri el, akkorra 1000 tonnás éves termés a cél.
Függőleges farmokat nagyjából egy évtizede kezdték építeni világszerte, eleinte Ázsia és az USA területén, azonban lassanként Európában is elterjed ez a termelési módszer. Riemann szerint a hasonló városi farmok térnyerésével a korábban monokultúrás szántóföldi termesztés helyszíneit akár vissza is lehet majd „vadítani”, mert nem lesz szükség annyi szántóra.