Oroszország;ingatlanügy;Vlagyimir Putyin;

Az ingatlanfelügyelet épülete

- Futhatnak a pénzük után – Oroszország a becsapott ingatlanbefektetők országa

Az adósok védelmét szolgáló alap 200 ezer körülire teszi a becsapott emberek számát, akik nem jutottak még a lakásukhoz.

Oroszország a becsapott ingatlanbefektetők országa. Emberek sokasága adósodott el, miután elvesztették lakásra befektetett pénzüket, hitelüket sem tudják visszafizetni. A hivatalosan alábecsült adatok emberi drámákra hívják fel a figyelmet. Az építésügyi miniszter az év elején 133 ezerre becsülte a becsapott emberek számát, és több mint kétezerre azokét a hosszú távú építkezésekét, amelyeket problematikusnak tekintenek. Ennél nagyobb számok is keringenek az orosz honlapokon. Az adósok védelmét szolgáló alap 200 ezer körülire teszi a becsapott emberek számát, akik nem jutottak még a lakásukhoz. A legtöbben Moszkva és Szentpétervár vonzáskörzetében, a Krasznodari és a Nyizsnyij Novgorodi régióban élnek.

Az oroszok türelmetlensége egyre nagyobb. Azok a volgográdiak például, akiket öt éve áltatnak azzal, hogy hamarosan beköltözhetnek új lakásukba, december elején kivonultak az utcára. A „Késégbeesés menete” sajnálatos módon nem lehetett teljes: időközben többen meghaltak. Már éhségsztrájkot is kilátásba helyeztek az emberek.

A Legfőbb Ügyészség sajtószolgálata szerint több mint 11 ezer jogsértést regisztráltak az elmúlt évben, 163 esetben büntetőeljárást indítottak. Ennek ellenére a sajtószolgálat hosszú listát közölt azokról a régiókról, ahol a jogsértések folytatódtak. Az ügyészség szerint törvényellenes feltételeket csempésznek a cégek a megkötött szerződésekbe, félrevezetik a hatóságokat, nem tartják be a határidőket.

A Számvevőszék a múlt év végén elismerte, hogy a kormány intézkedései ellenére sem javult a helyzet. Pedig a vezetés számos erőfeszítést tett, hogy kisegítse az embereket. Vlagyimir Putyin például bejelentette, hogy az eladósodott emberek megsegítésére hivatott alapot 30 milliárd rubellel növelik, hogy ezzel is segítség a félbehagyott építkezések befejezését. Csakhogy az alap sem mentes a problémáktól. A pénzek felhasználásának nem megfelelő módja, a bajbajutottaknak nyújtott elégtelen segítség állhat egyes vezetők lemondása, vagy lemondatása mögött. Az mindenestere sokatmondó tény, hogy mint erről az rbc.ru hírportál beszámolt, a Számvevőszék megállapította: az alap apparátusára költött összeg 2017-hez képest 2019-re több mint 32 szeresére növekedett. Ennek 87 százaléka bérre ment el. A fizetések az orosz átlagnál legalább hétszer nagyobbak. E közben a becsapott emberek nem tapasztaltak hathatós segítőkészséget.

A koronavírus járvány újabb csapást mért az elszegényedett emberekre, és lakásépítő cégeket tett tönkre. A csődök egy része valóságos, nagyobb része azonban nem. Számos vállalat egyszerűen megjátssza a csődöt. Az elmúlt években a legkülönbözőbb trükkökkel verték át ügyfeleiket. Egyes esetekben fiktív ügyletekkel egyszerűen kivonták az építésre szánt pénzt a vállalatból, majd szándékosan csődbe vitték azt. Nem egyszer befejezetlen házakat hagytak maguk után. De az is előfordult, hogy felépült a ház, viszont a tulajdonosoknak mégse adták át a lakásukat csődre hivatkozva. Ebben az esetben a cég által korábban felvett hiteleket éppen az áldozatokká vált tulajdonosokra hárították át. Ötletekben soha nem volt hiány, az állam pedig törvényeivel megkésve igyekezett gátat szabni a követhetetlenné vált bűnözésnek. A bűnözők számos esetben tudomást sem vettek a központi hatalom intézkedéseiről. A kormány azonban nem adja fel. Öt régióban sikerült az új tempóra átállt alap közreműködésével befejezni az építkezéseket. Optimista nyilatkozatok szerint idén sikerül megoldani mintegy 48 ezer ember problémáját.

Miniszterelnökhelyettesi szinten decemberben elhangzott, hogy még 250-300 milliárd rubelre van szükség a becsapott emberek problémájának teljes megoldására. A következő három évre azonban erre a célra egyelőre csak 54 milliárd áll rendelkezésre. S akkor még nem szóltunk arról, hogy újabb és újabb befejezetlen építkezések növelhetik a gondokat, miután a zavarosban halászók még ajánlják és széles körben reklámozzák az ingatlanbefektetéseket.  

Az érvek és a tények nem mindig számítanak a jobboldalon – mesélte lapunknak Matthew Sheffield, aki egykori bennfentesként bírálja az amerikai konzervatív sajtót. Az általa bemutatott problémák a magyar viszonyok között is ismerősek lehetnek.