iskolák;óvodák;COVID-19;

- Szaporodnak az óvoda- és iskolabezárások

Bár több pedagógus jelezte, nem akar részt venni az ingyenes tesztelésben, ennek nem csak az az oka, hogy egyes tanárok félnek, hogy táppénzre kerülnek.

Meredek emelkedésnek indult a bezárásra ítélt óvodák, iskolák száma, miután a héten elkezdődött a pedagógusok országos koronavírus-szűrése. Hétfőn még 178 óvodai csoportban, 136 óvodában és 71 általános iskolában volt rendkívüli szünet, szerda reggelre már 294 óvodai csoport, 184 óvoda és 105 iskola volt érintett. A hét első napján 388 iskolai osztályban és 43 általános iskolában volt digitális tanrend, szerdán már 521 osztály és 56 általános iskola kezdett ebben a munkarendben az Operatív Törzs tájékoztatása szerint.

Bár a szűrés összesített eredményeit csak a jövő hétre ígéri a kormány, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) Országos Választmányának megbízott elnöke szerint az egyre szaporodó iskola- és óvodabezárásokban szerepe van a tesztelés eredményeinek. Komjáthy Anna azt is elmondta, bár több pedagógus jelezte, nem akar részt venni az ingyenes tesztelésben, ennek nem csak az az oka, hogy egyes tanárok félnek, hogy táppénzre kerülnek, hanem az is, hogy az iskoláknak küldött tájékoztatókban az állt, a mintavétel előtt több óráig nem szabad enni és inni.

– Azok a pedagógusok, akik gyógyszert szednek és reggel muszáj bevenniük, ezt nem tudják megtenni éhgyomorra. Például akik cukorbetegek, nem koplalhatnak órákon át – fogalmazott Komjáthy Anna. Hozzátette: a tanárok tesztelését végző orvostanhallgatók kedvesek, ugyanakkor néha jobban félnek a mintavételtől, mint maguk a pedagógusok.

Ez annak fényében nem meglepő, hogy – a Népszava értesülései szerint – a pedagógusok szűrésében segédkező, orvosi és egészségügyi képzésekre járó egyetemistákat egy alig két perces oktatóvideóval készítették fel a munkára. Információink szerint hétfő reggel a rövid videós eligazítás után az egyetemisták egymáson gyakorolták a mintavételt, ezt követően már küldték őket az iskolákba, óvodákba tesztelni.

A pedagógusszűrést és a hallgatók kirendelését nem az orvosegyetemek, hanem a kormányhivatalok végzik. A Pest Megyei Kormányhivatal a Népszava megkeresésére közölte: a mintavételek levételére és kiértékelésére a hallgatókat valóban egy oktatófilm segítségével készítették fel. „A mintavevők és a tesztelésbe bevont csoportok biztonsága érdekében minden nap sor kerül a mintavevő csapatok tagjainak gyorstesztelésére, amit szintén a hallgatók végeznek” – írták.

A kormányhivatal tájékoztatásából az is kiderült, hogy naponta mintegy ezer, jellemzően két-két hallgatóból, kormányhivatali adminisztrátorból és gépjárművezetőből álló mintavevő egység végzi a teszteléseket. „Az adott napon egyszerre szolgálatot teljesítő hallgatók száma az aznapi megyei logisztikai tervektől függ” – tették hozzá. A hallgatók kirendelése két hétig tart, a kormányhivatal szerint az egyetemi tanulmányaikat a részvétel nem érintheti hátrányosan.

Az iparkamara most dolgozik azon a javaslaton, amit Parragh László elnök már két hete bejelentett – tudtuk meg a testülettől, amely járvány idején is behajtja a tagdíjakat.