E-cigarettával szokik rá a dohányzásra a tizenéves fiatalok többsége; a 13-15 éves magyar fiatalok harmada próbált már valamilyen dohányterméket, tizenöt százalékuk rendszeresen dohányzik, hat százalékuk pedig csak elektronikus cigarettát használ, amely éppolyan káros, mint a hagyományos cigaretta – írta közleményében a Semmelweis Egyetem.
Amikor néhány évvel ezelőtt az elektronikus cigaretta megjelent a piacon, félrevezető módon dohányzás-leszokás segítő termékként reklámozták, ám azóta sok ellentmondásos kutatás látott napvilágot, és bebizonyosodott, hogy a függőséget okozó nikotint az e-cigaretta is éppúgy bejuttatja a szervezetbe – mondta Dombai Brigitta. A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinika szakorvosjelöltje szerint ez azért különösen veszélyes, mert egyre nő azoknak a 13-15 éves fiataloknak a száma, akik az e-cigarettával kezdik a dohányzást, és nincsenek tudatában annak, hogy ez ugyanúgy kialakítja a fizikai és a pszichés függőséget, és közvetlenül károsítja a tüdőt, mint a hagyományos cigaretta.
A szakember szerint minél fiatalabb korban érdemes elkezdeni az egészségfejlesztést és edukációt, mert nagyon magas a sikertelen leszokás aránya a dohányzók között, vagyis
Mint mondta, sok leszokást segítő termék van a gyógyszertől a tapaszon át a nikotinos rágógumiig, ám a dohányzás végleges abbahagyásához a fizikai függőség leküzdése mellett a pszichés addikció legyőzésére is szükség van, ezért a sikeres leszokásnak része kell, hogy legyen a pszichoterápia is.
A Semmelweis Egyetem interaktív, lakossági, népegészségügyi programjának november 26-i előadásból kiderül, hogy milyen betegségek hátterében állhat a dohányzás, milyen hatással van a magzatra a passzív dohányzás, és milyen pozitív változásokat hoz a dohányzás abbahagyása egy nap, egy hét, egy hónap vagy akár egy év után. Dombai Brigitta többek között azt is elmondja, az orrnyálkahártyában károsodott hámsejtek mennyi idő alatt regenerálódnak, vagyis mikor tér vissza a kifinomult szaglás- és ízérzékelés a dohányzás abbahagyása után. Az ingyenes előadások részletes programja és kötelező regisztráció ide kattintva érhető el.
„Ne gyújts rá!”-világnap
November harmadik csütörtökén tartják a „Ne gyújts rá!”-világnapot, amelynek célja, hogy rávegye a dohányzókat, legyenek hagyományos cigaretta-, e-cigaretta- vagy hevített dohánytermék-használók, hogy egy teljes napig ne gyújtsanak rá, és kipróbálják, le tudnának-e mondani a nikotinról – olvasható az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet közleményében.
A nemzetközi füstmentes nap ötlete 1971-ben született, amikor az egyesült államokbeli Massachusetts kormányzója arra kérte államának lakosait, hogy egyetlen napig ne gyújtsanak rá, és az így megtakarított összeget fordítsák a helyi középiskola támogatására. A kezdeményezés nagy sikert aratott, öt évvel később már az Amerikai Rákellenes Liga hirdetett füstmentes napot, amelyhez egymillió ember csatlakozott.
Magyarországon év elejére készült el az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet dohányzási szokásokat vizsgáló országos reprezentatív felmérése, amely szerint
Míg 2003-ban 34 százalék volt a dohányzók aránya, napjainkban a lakosság 27,3 százaléka napi rendszerességgel, 2,3 százaléka pedig alkalmanként dohányzik vagy használ dohányzással kapcsolatos elektronikus eszközt – idézte a közlemény Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet osztályvezetőjét. A megkérdezett dohányzók több mint negyede már próbálkozott a leszokással, önerőből vagy szakember segítségével.
A dohányzók nemcsak saját egészségüket károsítják, hanem sok esetben családtagjaik egészségét is: a felmérés szerint a dohányzók 72 százaléka kisebb-nagyobb rendszerességgel dohányzik otthonában, sokan zárt térben, 29 százalékuk pedig az autójában is. A dohányzó a cigaretta füstjének csupán 15 százalékát szívja be, a többi a levegőbe kerül és mások is belélegzik, akik így passzív dohányzóvá válnak – írták.
A dohányzás jelentős szerepet játszhat a tüdőrák, a szívbetegségek, az agyérelzáródás, illetve az agyvérzés kialakulásában. A „Ne gyújts rá!”-világnap jó alkalom arra, hogy a dohányzók kipróbálják, „milyen az élet cigaretta nélkül”, és végiggondolják, tudják-e folytatni cigaretta nélkül, vagy kérnének-e támogatást vagy segítő gyógyszert a leszokáshoz.
Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet dohányzás-leszokást támogató központja napi 24 órában hívható a 06 80 44 20 44-as számon, ahol a dohányzók nemcsak tanácsot, hanem lelki támogatást, megerősítést is kaphatnak a teljes leszokáshoz.