Fidesz;ellenzék;jelöltállítás;törvénymódosítás;választási törvény;

- Újra módosítanak a választási törvényen

A kamupártokra hivatkozva megnehezíthetik az ellenzéki listaállítást.

Újra módosítanák a kormánypártok a választási törtvényt, az erre vonatkozó javaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kedden 23:59 perckor nyújtotta be. A dokumentum értelmében jelentősen megnehezülne a pártok listaállítása, ugyanis a jövőben

„pártlistát az a párt állíthat, amely - legalább kilenc megyében és a fővárosban - legalább ötven egyéni választókerületben önállóan jelöltet állított”.

Vagyis a korábbi 27 helyett már 50 egyéni választókerületben kell jelöltet indítania egy pártnak az országgyűlési választáson, ami egyúttal az ellenzéki pártokat közös listaállításra is kényszeríti. A pártlista bejutási küszöbe egyébként 15 százalék, ha három vagy több párt állít közös listát.

A pártok támogatása az alábbiak szerint alakul:

„1) Az országgyűlési képviselők általános választásán minden pártlistát állító párt a központi költségvetésből az 5. § szerinti összeg a) 30%-ával megegyező összegű támogatásra jogosult, ha legalább ötven, b) 45%-ával megegyező összegű támogatásra jogosult, ha legalább nyolcvan, c) 60%-ával megegyező összegű támogatásra jogosult, ha minden egyéni választókerületben jelöltet állított.”

A módosításra a kormányzati kommunikáció szerint a kamupártok miatt van szükség, azért, hogy „csak valós társadalmi támogatottságú pártok állíthassanak országos listát”, és visszaszorítsák azokat, akik csak az állami támogatásért indulnak a választásokon.

Információink szerint az ombudsmani hivatalnál is csak a sajtóból értesültek a Egyenlő Bánásmód Hatóság beolvasztásáról. Ellenzéki pártok és civil szervezetek is tiltakoznak.