Zöldzóna;Bükk;farkasok;

Képünk illusztráció

- Már biztos, hogy egy népes farkascsalád telepedett meg a Bükkben

Egyre több jel utal arra, folyamatosan gyarapszik is a falka.

Régóta folyik a vita, tényleg élnek-e farkasok a Bükkben, a nyomok alapján inkább kóbor kutyákat valószínűsítettek a védett területeken – írta az Ökoroom.hu a Bükki Nemzeti Park honlapja alapján. Egyre több azonban az ordasok megtelepedésére utaló jel, és előkerült egy kameracsapdás felvétel is a 2001 óta fokozottan védett nagyragadozókról, így több mint valószínű, hogy egy folyamatosan gyarapodó farkascsalád lakik a területen.

2000-ben egy, a kölykével mozgó nőstény farkast tudtak azonosítani a szakemberek, 2018-ban már egy teljes, ötkölykös család jelenlétét valószínűsítették. 2019-ben négy, 2020-ban pedig három kölyök és szülei, rokonai látszódnak a felvételeken. „Ezek és a fellelt életnyomok alapján kijelenthetjük, hogy a Bükk és peremi élőhelyein egy rendszeresen szaporodó farkascsalád lakik, az igazgatóság teljes működési területei pedig három-négy farkasfalkának biztosítanak otthont” – írták. 

Ez országos viszonylatban is kiemelkedő értéknek minősül, ugyanis csak az Aggteleki- és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság erdős területein élnek kis számban farkascsaládok. Megjegyezték, hogy időszakos vendégként a barna medve is átkóborol a szomszédos szlovákiai élőhelyekről, de Magyarországon nem szaporodik.

A Haller delta projekt során új vágánypár létesült a Haller utca és a Soroksári út között észak-pesti irányba.