;

Matolcsy György;nyereség;jegybank;

- Tökéletesen elégedett saját magával Matolcsy György

Ennek jegyében nem győzte dicsérni munkáját az éves meghallgatáson.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) eredményesen, nyereségesen gazdálkodott 2019-ben– mondta Matolcsy György jegybankelnök éves meghallgatásán az Országgyűlés gazdasági bizottságában hétfőn.

Az MTI szerint hangsúlyozta, hogy az MNB hozzájárult a magyar gazdaság növekedéséhez, a világ jegybankjai között kivételes sikert ért el, mert a középtávú célon belül tudta tartani az inflációt, amely átlagosan 3,4 százalékos volt tavaly, az Eurostat szerint is. Jelezte: az unió jegybankjai közül csak az osztrák ért el hasonló eredményt, semelyik másik nem teljesítette – még az Európai Központi Bank (EKB) sem – a saját maga által kitűzött inflációs célt.

Az infláció a láthatatlan veszély, ahol nincs infláció, ott nincs megtakarítás, és nagy bajban van a befektetői közösség is. A képviselői kérdésekre közölte: nulla százalék körüli inflációval nem lehet gazdaságot működtetni, és megerősítette, a jegybank nem számol inflációt, azt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Eurostat szerinti nemzetközi standardoknak megfelelően méri. Azt veszik adottnak, a jegybank azzal számol. Az MNB-nek 2019-ben 254,7 milliárd forint nyeresége volt, és 250 milliárd forintos osztalékot fizetett be a költségvetésbe, segítve a válságkezelést.

Azért gondolja, hogy a Trianon utáni 100 év legsikeresebb évtizede zárult le 2019-ben, mert növekedés és az egyensúly egyszerre volt jelen, arra szavai szerint érdemes büszkének lenni, és „jó lenne megismételni”.

Jelezte, a jegybanknak nincs árfolyamcélja, nem is lehet. Az inflációs célkövető rendszerben az egyetlen horgony a középtávú inflációs cél. Semmi más nem befolyásolja az MNB monetáris politikáját. 

Ha már Matolcsy György a jegybank nyereségességét emlegette: mint a Népszava is megírta, egyelőre nem tudni, mihez kezdnek a profittal. Erről majd csak 2021-ben fognak dönteni. Egy gyanúnk mindenesetre lehet: nagyértékű művészeti alkotásokra alighanem futni fogja.  

Hiába döntött rekordot 2020 nyarán a hazai naperőművekben termelt energia mennyisége: a siker éppen arra világított rá, hogy az időjárásnak kitett megújulók önmagukban még a leghatékonyabb időszakokban sem képesek biztosítani Magyarország folyamatos kiegyensúlyozott áramellátását. Ehhez olyan, folyamatosan robotoló alaperőművek kellenek, amelyek a lehető legkisebb károsanyag-kibocsátással produkálják a lehető legnagyobb mennyiségű villamos energiát – az atomerőművek például képesek erre.