;

MAVIR;MVM Zrt.;

- Megújuló és atomerőmű – Közösen a fenntarthatóbb jövőért (hirdetés)

Hiába döntött rekordot 2020 nyarán a hazai naperőművekben termelt energia mennyisége: a siker éppen arra világított rá, hogy az időjárásnak kitett megújulók önmagukban még a leghatékonyabb időszakokban sem képesek biztosítani Magyarország folyamatos kiegyensúlyozott áramellátását. Ehhez olyan, folyamatosan robotoló alaperőművek kellenek, amelyek a lehető legkisebb károsanyag-kibocsátással produkálják a lehető legnagyobb mennyiségű villamos energiát – az atomerőművek például képesek erre.

Diszkréten szuszogó légkondicionáló a rekkenő nyári melegben; maratoni sorozatnézés az éjszakában; hosszú órák alatt omlósra konfitált hús a sütőből – a jelek szerint nem túlzott a reklám egykori szlogenje, miszerint: ha áram van, minden van. És tényleg: még a gázkazánok és -konvektorok sem üzemelnek áram nélkül, aminek a „léte” olyan természetes, mint a levegővétel – a hiánya viszont fájdalmasan szembeötlő. Hiszen az a legkisebb gond, ha egy nagyobb területet érintő áramszünet miatt egy időre annyi a tévézésnek, vagy elemlámpával kell navigálni a lakásban. Az igazi problémát az jelenti, hogy ilyenkor kórházak bénulhatnak meg, illetve iskolák kényszerülhetnek szünetre, esetleg gyárak futószalagjai állnak le.

Hogy a különböző intézményeket, üzemeket és a háztartásokat egyenletesen és biztonságosan ki lehessen szolgálni, ahhoz nélkülözhetetlen egy stabil villamosenergia-rendszer, amely biztosítja, hogy minden pillanatban annyi áram kerüljön a hálózatba, amennyit a fogyasztók épp felhasználnak. (Azt nem nehéz belátni, hogy az ország áramfogyasztása nem egyenletes: az egyik legtöbb energiát felemésztő időszak a „reggeli csúcs”, amikor elindulnak a gyártósorok, az ébredő emberek a villanyt fel-, a kávéfőzőt pedig bekapcsolják, a zuhanyzás izzítja a bojlereket, és a munkahelyeken elindulnak a számítógépek.)

Árammérlegen adagolják

Az okos egyensúlyt tartó rendszert talán legjobban példázza egy lyukas vödör. Persze nem egy szimpla lyukas vödör, hanem egy olyan, amelyik teli van ivóvízzel, ám az oldalán – hol felváltva, hol egyszerre – kisebb és nagyobb lyukak keletkeznek. A feladat pedig az, hogy az eredeti vízszint ne apadjon, illetve ne csorduljon túl a peremen – miközben az ivóvíz minősége sem romolhat. A kívánt cél eléréséhez különböző mennyiségű folyadékot kell a vödörbe önteni, attól függően, hogy épp mennyi víz tűnik el belőle. (Ahogy a fenti példa megmutatta, reggel kell a legtöbb vizet pótolni.)

A villamosenergia-rendszer három alappillére az energia termelése, szállítása és fogyasztása – ezeket a folyamatokat koordinálja/irányítja a Mavir Zrt. Ha úgy tetszik ez a cég a kiindulópont, hiszen felügyeli és szervezi meg az áram elosztását, amit végül a helyi áramszolgáltatók juttatnak el az otthonokba, iskolákba, irodákba, gyárakba.

Az elosztás talán legfontosabb „művelete”, hogy a Mavir szakemberei összevetik az erőművek és a kereskedők előzetes termelési/szállítási terveit azzal, hogy épp mennyi áramot használ az ország valójában – így többletigény esetén elindíthatják, szolidabb áramfogyasztás esetén pedig leállíthatják a különböző erőműveket. A lényeg, hogy a rendszer egyensúlyban maradjon, a ki- és bekerülő áram egyenlege nulla legyen – és mindig álljon rendelkezésre tartalékenergiát biztosító kapacitás).

A környezetbarát óriás

A villamosenergia-termelés alapját olyan erőművek adják, amelyek képesek folyamatosan nagy mennyiségű áramot előállítani – ennek a kritériumnak jellemzően a fosszilis és nukleáris alapú energiagyárak tesznek eleget. A két szisztéma sok hasonlóságot mutat, az egyetlen jelentős különbség a hőenergia előállításában fedezhető fel. Ez a hagyományos erőművekben a kazánban történik, míg az atomerőművekben a reaktorban zajlik a folyamat. A következő lépések viszont már mindkét esetben azonosak: a megtermelt hőenergia a turbinákon mozgási energiává alakul, amiből a generátorok áramot állítanak elő. Ráadásául ez a szisztéma szavatolja, hogy az áramellátás ingadozása a lehető legkisebb legyen – erre a szél- és napenergián alapuló rendszerek egyelőre nem alkalmasak. Az atomerőmű további előnye, hogy a nap 24 órájában termel, és az óriási mennyiséget üvegházgáz-kibocsátás nélkül állítja elő. Így az egyik legfontosabb fenntartható energiaforrás, amire érdemes támaszkodni a globális éghajlatváltozás elleni küzdelemben.

Mérsékelten tervezhető zöldek

Áramot persze egyre nagyobb mennyiségben termelnek úgynevezett megújuló energiaforrásból is – és Magyarország is részese e világtrendnek. Az itthon előállított villamos energia mintegy tizede származik „zöld forrásból”: naperőmű, szélenergia, biomassza és geotermikus energia „szolgáltat”, és ha nagyon kis mértékben de vízenergia is szerepel a folyamatosan újratermelődő energiaforrások között.

Csakhogy a „megújulók” esetében nem automatizmus a folyamatos termelés, mivel számos körülménynek ki vannak szolgáltatva – például az időjárásnak – szükségük van biztos háttérre, vagyis állandóan robotoló alaperőművekre. Ugyanis minél több a kevéssé tervezhető tényező, annál inkább ki van szolgáltatva a fogyasztó, és nem lehet arra játszani, hogy biztos süt eleget a nap, vagy biztos kellő sebességgel nyargal a szél. Szóval a klímavédelem szempontjából az a legelőnyösebb, ha az alacsony károsanyag-kibocsátó megújulókat szintén a lehető legkisebb kibocsátású egyéb erőműtípusokkal támogatják meg.

Hiszen az időjárásfüggő megújuló energia önmagában nem lenne képes minden pillanatban biztosítani a megfelelő mennyiségű és minőségű áramot. Akkor sem, ha 2020 nyarán a naperőművek csúcsra jártak, és időszakosan – rekordmennyiségben – biztosították a Magyarországon megtermelt villamos energia több mint 26 százalékát. Ugyanis az említett fogyasztási csúcsok alatt, például este, amikor a család otthon bekapcsolja a háztartási gépeket, a televíziót, vagy épp az elektromos autót tölti (villanyjárgányból már több mint 2000 gurul a hazai utakon) a naperőművek képtelenek kielégíteni az ország áramigényét. És ez a megállapítás nem csak „extrém fogyasztás” idején igaz: egy borúsabb napon is szerényebb a termelésük (például télen átlagosan hatodára esik vissza a naperőművek termelése).

A szeles időszakokat pedig még kevésbé lehet előre jelezni, mint a napsütést: felhős, hideg téli időszakban olykor heteken át alig rezzen szellő, így a hazai szélenergia-termelés hetekig lényegében nulla (olykor a napenergia-termeléssel együtt). Idehaza a szélenergia előállítására leginkább alkalmas terület a Kisalföld, ahol akadnak is szél­erőműparkok, de az úgynevezett rendelkezésre állási idejük 20 százalék körüli, vagyis az év nagyjából ötödében segítenek be az áramellátásba.

Legfeljebb kiegészítőnekA megújulók közül a biomassza, a geotermikus és a vízenergia is tartogat lehetőségeket – ám ezek a hazai adottságok figyelembevételével egyelőre a nap- és a szélenergiánál is kevésbé alkalmasak arra, hogy biztosítsák hazánk zavartalan áramellátását. A biomassza készülhet növényi és állati eredetű, mezőgazdasági hulladékból, de a városi kommunális „szemét” elégetéséből is lehet energiát nyerni. Hátránya, hogy az Európai Unió elemzése szerint áramtermelési célra kevésbé alkalmas, mert az energia­átalakítás hatékonysága alacsony, valamint eltüzelése rontja a levegő minőségét. A geotermikus adottságai igen kedvezőek Magyarországnak, a föld alól érkező természetes meleg víz gazdaságosan azonban csak fűtésre alkalmas: az áramtermeléshez szükséges „minőségű” gőzt önmagában nem képes biztosítani. (A 365 ezer lakosú Izland geotermikusenergia-termelése sokkal hatékonyabb az intenzív vulkanikus működés miatt, de így is csupán az áramtermelés alig harmadát adja.) Vízenergiából Magyarország földrajzi fekvése miatt jelenleg csak elenyésző mennyiségű villamos energiát lehet előállítani.

www.atomeromu.hu

Volt már hasonlóra példa, aztán az ellenőrzésnél derült ki, hogy mégsem úgy van.