A portál szerint ezt azt jelenti, hogy kevesebb magyar vándorolt el külföldre, mint ahány Magyarországon született visszavándorolt. Erre pedig 1990 óta nem volt precedens. A 2019-es évben 21 900 magyar hagyta el az országot és 23 172-en jöttek vissza. Ebből származik ez a pozitív egyenleg. Az adatokból az is kiderül, hogy a legnépszerűbb célpont továbbra is Ausztria, Németország, valamint az Egyesült Királyság. Utóbbi helyre azonban kevesebben mentek ki, amit elsősorban a Brexit-re vezetnek vissza.
Merthogy az nyilvántartásokba csak azok kerülnek be, akik legalább 12 hónapra költöznek el az országból, ráadásul a munkaerő szabad áramlása mellett nehéz mérni a tagállamok közötti vándorlást. Noha van minden tagállamban valamiféle regisztráció, de ez nem kötelező, így sokan kimaradhatnak belőle.
Ráadásul a KSH már 2018-ra a mostanihoz hasonló fordulatról, majdnem 2000 fős pozitív vándorlási egyenlegről számolt be, majd a revízió során fordult ez át negatívba. Ráadásul régóta sejthető, hogy a hivatalos brit nyilvántartások jelentősen alábecsülik az országban tartózkodó magyarok számát.
A portál szerint ugyanakkor pozitív tendenciáról beszélhetünk, mivel valóban csökkent a kivándorlási hajlandóság, másfelől folyamatos hazatérnek azok, akik korábban kimentek.
További részletek és az adatok a cikkben, amelyet ide kattintva lehet elérni.