orosz;bérek;Dunaferr;Vasas Szakszervezeti Szövetség;

- Háttéralkukról szólnak a kiszivárgó hírek a Dunaferrnél

Helyi és országos politikai viták kereszttüzében áll a kritikus helyzetben lévő vasmű, amelynek munkavállalói két utcai demonstráción is követelték bérük elmaradt részének kifizetését, és új kollektív szerződést.

Februárban a Vasas Szakszervezeti Szövetség 5,8 százalékos éves béremelésről állapodott meg a cég menedzsmentjével, augusztusban aztán jött a feketeleves: a Dunaferr menedzsmentje a megromlott munkaügyi kapcsolatokra hivatkozva felmondta a szakszervezettel kötött kollektív szerződést. Ezt egyébként csak fél éves hatállyal lehet megtenni, vagyis az abban rögzített dolgozói juttatásokat februárig még fizetnie kellene a cégnek, de már a szeptemberi béreket sem utalták át október elején teljes egészében. A dolgozók csak 200 ezer forintot kaptak, ami – pozíciótól és a cégnél ledolgozott évek számától függően - nagyjából a fizetésük 50-60 százalékát jelenti. A fennmaradó részt október 22-re ígérte a vezetőség.

A lépéssel egy hajdani nagy presztízsű álommunkahely vált most pokollá. A Vasasok vállalati elnöke a budapesti tiltakozáson felidézte, hogy a 2008-as pénzügyi válság óta két év kivételével veszteséges a gyár, de csak a 2012–es tulajdonosváltás után kezdett megromlani az addigi kiváló munkahelyi együttműködés a cég menedzsmentje és a szakszervezet között. 

Molnár László szerint a gyár „haldoklik, de nem azért, mert életképtelen”, hiszen vannak megrendeléseik, jó áron tudják eladni a termékeiket, felkészült munkavállalóból sincs hiány, csak épp a felelős tulajdonosok kiléte homályos.

A Dunaferr dolgozói az elmúlt években már sok mindent megéltek, a vasmű létszáma az elmúlt hat évben a felére zsugorodott, voltak sztrájkok is, de arra még nem volt példa, hogy a cég gazdasági és fizetési nehézségeire hivatkozva a dolgozók nem kapják meg jogos fizetségüket – fogalmazott lapunknak László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke.

Augusztus végén a Népszava is beszámolt arról, hogy a térség parlamenti képviselője Jevgenyij Tankileviccsel, a Dunaferr vezérigazgatójával tárgyalt. A megbeszélés után a jobbikos Kálló Gergely azt mondta lapunknak: a Dunaferr tulajdonosai a részvénytársaság értékesítésére készülnek. A szándék az, hogy egy tőkeerős szakmai befektető szerezzen tulajdonrészt a cégben, így stabillá válna a Dunaferr gazdasági és piaci pozíciója. Az új részvényes is orosz lenne, a magyar állam részvényvásárlása jelenleg nem jön szóba. A részvényeladás várhatóan néhány héten belül megvalósul – írtuk akkor a kapott tájékoztatás alapján.

Átláthatatlan tulajdonviszonyokAz 1954-ben alapított Dunaferr 2004-ben került az államtól áttételesen az ukrán Szergej Taruta és Oleg Mkrtcsan jegyezte Donbass Ipari Szövetség tulajdonába. A céget ugyanakkor már azóta egész máig lekövethetetlen hátterű, offshore-jellegű társaságok jegyzik. Így érdemi tulajdonosa nem ismert. Közvetlen részvényese 2007 óta a ciprusi Steelhold Ltd. Ezt a céget – vagyis végül is a Dunaferrt – hírek szerint az elmúlt évtized során mozgalmas, végtére is áttekinthetetlenül kusza tulajdonosi átrendeződések jellemezték. 2010-ben így a Dunaferr offshore-szerű tulajdonosának többsége átkerülhetett a Donbasst addig hitelező orosz állami Vnyesekonombankhoz. (Igaz, e szerepben Alekszandr Katunyin orosz nagyvállalkozó neve is felmerült.) 2014-ben Varga Mihály pénzügyminiszter is a Vnyesekonombankkal osztotta meg a Dunaferr visszavásárlási szándékát, de kosarat kapott. Az orosz állami banktól aztán két éve a Kreml bizalmát élvező Szulejman Kerimov vehette át a társaságot. Elmondható tehát, hogy a Dunaferr mint egyik utolsó megmaradt nagy magyar ipari központ a magánosítás óta eltelt 15 év során a különböző ukrán és orosz oligarchák kulisszák mögötti ködös ügyleteinek tárgya. M.I.

A megszorítás hátteréről a dolgozók egymást közt most is azt rebesgetik, hogy valójában a vasmű eladási szándékával kapcsolatos játszmákról van szó, amivel azonban nemcsak a vállalat mintegy 4400 dolgozóját, hanem egy egész várost is ellehetetlenítenek,

hiszen a dunai vasmű közvetve 12 ezer ember megélhetését biztosítja.

Dunaújváros és a Dunaferr sorsa szorosan összefonódik, a vásárlóerő ilyen nagymérvű csökkenése hatalmas kiesés a helyi szolgáltatók és végül a város számára is.

Ennek ellenére a megyei jogú város önkormányzatának nagyon kevés a mozgástere a gyár jövőjének alakításában – hangsúlyozta a Népszavának írásos nyilatkozatot küldő Pintér Tamás. A település jobbikos polgármestere arról tájékoztatott, hogy felvették a kapcsolatot a szakszervezetekkel és a cég vezetésével is, ahonnan azt a jelzést kapták, hogy a világpiaci folyamatok jó irányba haladnak és jók az esélyek a gyár eladására.

A városvezető ugyanakkor kiszivárgott furcsa háttérmozgásokra utalva megjegyezte: annak ellenére, hogy Dunaújváros előző fideszes vezetése kampányidőszakokban „menetrendszerűen azzal állt elő, hogy az állam megvenné a vasművet”, a „kiváló orosz kapcsolatait fitogtató Orbán-kormány” tíz év alatt sem tudta ezt elérni, sőt néhány hónapja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt állította, nincs is tárgyalás a kérdésről. Most azonban megint háttéralkukról szólnak a kiszivárgó hírek – tette hozzá Pintér Tamás, aki felszólította a hatóságokat, segítsék elő, hogy a Dunaferr új tulajdonoshoz kerülhessen és a gyár dolgozói megkaphassák munkabérüket.

A kormánykritikát Cserna Gábor, a város előző, fideszes polgármestere közben közösségi oldalán utasította vissza és utódjának a céggel folytatott tárgyalásairól azt írta: a Dunaújvárosban egy éve regnáló jobbikos városvezetés együttműködik azzal a vasműs menedzsmenttel, amely nem vállal felelősséget saját munkavállalóiért. A dolgozók és a szakszervezetek jogait követelve az MSZP odáig ment, hogy a városvezetők mellé a helyi vállalatok szakszervezeti vezetőiből tanácsadó testületek létrehozását javasolta. A Dunaferr menedzsmentje az ilyen típusú csatákat politikai haszonszerzésnek minősítette és közleményben utasította el, mondván, „a cég jelenlegi kritikus helyzete nem helyi politikai kérdés, azt kérjük, hagyják békén a Dunaferrt.”

László Zoltán Vasas alelnök elmondása szerint a dolgozók most a sztrájkot fontolgatják, miközben nem értik, miért nem tesz semmit a magyar kormány az elmaradt bérek ügyében, hiszen a Dunaferr kiemelt stratégiai partnerük. Sokan kérdezik, vajon akkor is hallgatna a kormány, ha fideszes vezetése lenne a városnak? A csatározás közben pedig a jó szakemberek, akikből már amúgy is kevés van, odébbállnak, s mindenki tudja: utána a semmiből nem lehet már újra felépíteni egy acélművet.

A települések azt kérik, ami jár nekikA Szabad Városok Szövetsége helyi népszavazások láncolatával akarja elérni, hogy közvetlenül jussanak el a járvány miatti válságkezelést segítő uniós források a településekhez. Pintér Tamás dunaújvárosi polgármester harcosan azzal csatlakozott a kezdeményezéshez, hogy „ha kell, akkor saját kormányunk ellenében is megszerezzük az embereknek azt, amire szükségük van”. Orbán Viktor négy éve épp itt jelentette ki, hogy Magyarországon a kormány nélkül nem lehet várost fejleszteni – emlékeztetett a jobbikos városvezető, hozzátéve, hogy a Szabad Városok nem kérnek ebből a hűbéri rendszerből. A kezdeményezéshez csatlakozott települések polgármesterei egybehangzóan úgy fogalmaztak a Népszavának, tenni kell valamit, mert a „végeken” már kezelhetetlen gondokat okoz, hogy a központi forrásokat politikai alapon osztja szét a Fidesz-kormány. Farkas László, Albertirsa polgármestere szerint csak akkor lenne biztos, hogy valóban a reális igények alapján jussanak pénzhez, ha közvetlenül Brüsszelnél pályázhatnának. Üveges Gábor, Hernádszentandrás vezetője azt emelte ki, hogy a központi propaganda állításaival szemben a leszakadó térségekben nincs sem agrártámogatás, sem infrastruktúra fejlesztés, megszűntek a bértámogatási lehetőségek, pedig az önkormányzati cégeknél és maguknál az önkormányzatoknál is már a hétköznapi feladatok elvégzésének akadálya a munkaerőhiány. Gazdasági, műszaki szakemberek már régóta nincsenek, sőt, már segédmunkást sem tudnak felvenni. Így egyre több feladatot nem tudnak ellátni, maradnak a kötelező elvárások, de ha a pénzek 95 százaléka csak átfolyik az önkormányzatokon, épp a szabad döntés lehetősége szűnik meg, vagyis maga az önkormányzatiság. A borsodi kistelepülés vezetője úgy látja, a polgármesterek egy része ma csak azért lojális a kormánypártokhoz, hogy pénzhez jusson, ami önfeladás. Ezen a helyzeten átmenetileg javítana valamit, ha közvetlenül az uniótól érkezne forrás a mostani válsághelyzetben, de szerinte újra kell gondolni az egész hazai önkormányzati rendszert, beleértve a finanszírozást is. Jánoshida polgármestere, Eszes Béla úgy számol, nagyjából 200 millió forintot kaphatnának közvetlen támogatásként, ami a valós működési költségvetésük harmada. Főként szociális gondok megoldására fordítanák a pénzt, mert egyre több idős lakos kér támogatást, így novembertől kénytelenek egy új házigondozót foglalkoztatni, akinek a bérét sem fedezi teljesen a központi pénz. Albertirsán olyan munkájukat elvesztők állnak sorban segélyért, akik még soha semmit nem kértek az önkormányzatól, tehát szociális kiadásokra és a járóbeteg ellátás javítására kellene több pénz, Ajkán pedig a panel tömbök energiatakarékos szigetelésének befejezésére költenék el az uniós keretet. Schwartz Béla polgármester arról számolt be, hogy a munka háromnegyedét már elvégezték, de a befejezéshez nemhogy támogatást nem ad a baloldali városnak a kormány, de még a hitelkérelmüket sem hagyja jóvá.  Gulyás Erika

Nem változtatott az alapkamat mértékén az MNB, és kemény üzenetet sem küldött a forint védelmében.