tüntetés;Thaiföld;

- Ismét ezrek vonultak utcára Thaiföldön

Ez már az ötödik nap, hogy nagyszabású tiltakozások zajlanak az ázsiai országban. A hatóságok eddig több mint 70 tüntetőt vettek őrizetbe.

Ezrek vonultak ismét utcára Thaiföld több városában vasárnap, az emberek a monarchia reformját, új alkotmányt és a kormány lemondását követelik.

A rendőrség Bangkokban

újra lezárta a magasvasút több állomását, hogy megakadályozza a demonstrációkat, a héten hatályba lépett új rendelkezés értelmében ugyanis tilos ötnél több embernek gyülekeznie.

Helyszíni beszámolók szerint a fővárosban ennek ellenére megkezdődtek a tiltakozások, rendbontásról nem érkezett hír.

Ez már az ötödik nap, hogy nagyszabású tüntetések zajlanak az ázsiai országban, a hatóságok

eddig több mint 70 tüntetőt vettek őrizetbe, köztük a tiltakozások vezetőit, Anon Nampát és Parit Csivarakot is.

Mary Lawlor, az ENSZ emberi jogi jelentéstevője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a thai hatóságok olyanokat tartóztatnak le, akik csupán a véleményszabadságukkal és a békés gyülekezéshez való jogukkal élnek.

A rendőrség korábban vízágyúkat és könnygázt is bevetett a demonstráció feloszlatására, a tiltakozók mindazonáltal vasárnap újságíróknak azt mondták: nem mennek haza.

A demonstrálók egyebek mellett a 2014-es katonai puccsal hatalomra került Prajuth Csan-Ocsa miniszterelnök lemondását követelik, aki azonban pénteki sajtótájékoztatóján ismét leszögezte, nem hagyja el posztját.

Mint megírtuk, mindenképpen új jelenség, hogy az általában hagyománytisztelőnek tartott Thaiföldön ilyen tekintélyes mozgalom jött létre az uralkodó ellen. Bár a tüntetők között a fiatalok dominálnak és a monarchiával egyre elégedetlenebb a lakosság, az is igaz, hogy a társadalom megosztott a kérdésben. „A megmozdulások stílusa teljesen új, ilyenre még nem volt példa. Azt jelzi, hogy egy új, jobb politikát óhajtó generáció született” – vélekedett Kevin Hewison, az Észak-karolinai Egyetem (Chapel Hill) professzora a Bild című német lapban. A tüntetéseknek szerinte nem a monarchiával való leszámolás a céljuk, hanem az, hogy korlátozzák az uralkodó jogait, anyagi lehetőségeit.

Thaiföldön a koronavírus-járvány miatt március 24. óta szükségállapot van érvényben, amelyet azóta többször meghosszabbítottak. Ennek ellenére a délkelet-ázsiai országban idén korábban is tüntetések zajlottak, szeptemberben több tízezren vonultak utcára.

Nagy Boldizsár a Le Monde-nak beszélt a történtekről.