A Mandiner-főszerkesztő és MCC-főigazgató Szalai Zoltán 70 millió forintért megvásárolta a legnagyobb hazai történelmi ismeretterjesztő lap teljes archívumát, így részben magát a Rubicon brandet is. Emellett hétfő este bejelentette, hogy megalapította a Rubicon Intézetet – írja a Válasz Online.
Az intézet ígérete szerint pártatlan, szakmai szemszögből tanulmányozzák a magyar történelmet. Pártatlan működésüket pedig rögtön a Bethlen Gábor Alapkezelő 300 millió forintos támogatásával kezdhetik.
Az új magyar történetkutató intézet célja, hogy
Az idén 30 éves folyóirat igen népszerű, stabilan 10 ezer példány felett értékesítik. Az egyelőre kérdéses, hogy a most bejelentett Rubicon Intézet hogyan viszonyul a laphoz. Szalai Zoltán közleménye „stratégiai szövetséget” jelöl meg. A Szalai által idén januárban bejegyeztetett és egy személyben tulajdonolt Rubicon Intézet Nonprofit Kft. – a kozbeszerzes.hu-n olvasható adatok szerint –
Ugyanakkor a Rubicon nyomtatott lap megjelentetésére továbbra is kizárólagosan a főszerkesztő, Rácz Árpád által önállóan képviselt RUBICON-HÁZ Kft. jogosult.
Rácz a megalakuló „think tank” társelnöke is lett, és a Válasz Online-nak azt mondta, hogy a Rubicon Intézet és a lap lényegében azonos brand alatt működik. Közölte, hogy az intézet teljes szakmai programját ő irányítja, és az ugyanolyan szellemiségben fog működni, mint az újságja.
Az intézet főigazgatója Hahner Péter történész, a Pécsi Tudományegyetem volt tanszékvezetője. Az intézet munkatársa lett Szarka László történész, egyetemi tanár, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának volt dékánja, Gali Máté, a Veritas Intézet volt munkatársa, Tarján Tamás, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára, Sokcsevits Dénes történész és Szilvay Gergely, a Mandiner főmunkatársa.