lakásépítés;Gulyás Gergely;lakásáfa;kormányinfo 48;

- Kiszámíthatatlan áfakedvezmény: megkésettnek és kapkodónak tűnik a bejelentés

A döntés ráadásul keresztbe tesz a rozsdaövezeti programnak.

Január 1-jétől lesz ismét 5 százalék az újépítésű lakások áfája – derült ki a csütörtöki Kormányinfón. A kedvezmény visszahozását Orbán Viktor miniszterelnök egy szerda esti televíziós interjúban jelentette be. Úgy fogalmazott: Novák Katalin családügyi miniszter javaslatára „a 2022. december 31-ig zajló építkezések esetében ismét 5 százalék lesz a lakásépítések áfája”. Szavaiból – konkrét rendelet híján – egyelőre nem világos, hogy eddig az időpontig el is kell készülnie az adott lakásnak, vagy a még folyamatban lévő építkezésekre is vonatkozik majd a kedvezmény, esetleg elég lesz-e addig csupán engedélyt szerezni. A kormány Facebook-oldalán 2022. december 31-ig megkezdett építkezésekről írnak. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig a Kormányinfón azt mondta: terveik szerint a kiadott építési engedélyekre vonatkozik a dátum. Azt is közölte: konkrét előterjesztés egy hét múlva lesz, és a kormány további családvédelmi intézkedésekről is dönteni fog.

Hogy pontosan mire vonatkozik az ominózus határidő, az azért fontos, mert ettől is függ majd, mennyire éri el a célját az áfakedvezmény, azaz mennyivel több lakás épül majd meg. Egy nagyobb társasházi beruházás ugyanis tovább tart, mint két év, pláne hogy a kivitelezők egyre nehezebben tartják a határidőket. 

A cél nyilvánvalóan az építési kedv élénkítése lenne, 2016-ban is ezért vezette be a kormány az újépítésű lakásokra az 5 százalékos áfát. Hatására háromszorosára nőtt a megépült lakások száma: 2015-ben még csak 7612 új lakást adtak át, 2019-ben viszont már több mint 21 ezret. Még ez is csupán a fele volt azonban a kívánatosnak, hiszen a lakásállomány megújulásához szakértők szerint évente mintegy 40 ezer lakás megépítésére volna szükség.

Az áfakedvezményt ugyanakkor a kormány deklaráltan csak átmenetinek szánta, így hiába kérte a hosszabbítást a szféra összes szereplője, 2019 végén kivezették. Haladékot azok az építkezések kaptak, amelyekre 2018 novemberéig már megvolt az engedély: ezek a lakások még 5 százalékos áfával értékesíthetők, ha 2023-ig megépülnek. Általánosságban azonban már 27 százalék terheli a lakásépítést. Emiatt az építkezési kedv jócskán alábbhagyott: augusztusban mindössze 1412 lakásépítési engedélyt adtak ki, vagyis feleannyit, mint egy éve.  

Az áfakulcs emelkedése ugyanis olyan drága lakásokat jelentene, amire a fejlesztők szerint már nem igazán van fizetőképes kereslet. Számos, már engedélyezett projekt így el sem indult. Az elhúzódó építkezések miatt az idén a visszaesés még nem lesz olyan szembetűnő, utána azonban borítékolhatóan egyre kevesebb lakás fog megépülni.

A kedvezményes áfa visszahozása ez alapján némiképp megkésett. Ráadásul átgondolatlannak is tűnik, hiszen keresztbe tesz a kormány nyári lakáspolitikai döntéseinek. Akkor a kabinet megszavazta, hogy az úgynevezett rozsdaövezetekben 5 százalékos áfával lehet majd lakásokat építeni. Ezeket a zónákat azonban még nem jelölték ki. Kérdés, hogy az áfakedvezmény általánossá tétele után mennyire tűnik majd előnyösnek a beruházók számára ezekben a városrészekben fejleszteni, hiszen a területek rendezése is rengeteg forrást emésztene fel, az árelőny nélkül pedig a vevőket is nehezebb lesz bevonzani.

Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban azt mondta: a kormány szerdai döntése egy új előterjesztést tesz szükségessé a rozsdaövezetekre. Úgy fogalmazott: ha ezekre ugyanazt a kedvezményt nyújtanánk, mint amit eddig szándékoztunk, akkor az semmit nem jelentene. Novák Katalin miniszterasszony felülírta ezt a próbálkozásunkat.  

Nem mindenkinek hoz áreséstHogy hogyan hat a lakásárakra a kedvezményes áfa, az Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint attól is függ, mennyivel nő majd az új lakások kínálata, és a vevők mennyire vásárolnak saját vagy befektetési célra. Utóbbi vásárlók eltűntek a piacról, hiszen turisták híján nem olyan jövedelmező már a lakáskiadás – ez jelentősen megváltoztathatja a kereslet, kínálat eddigi arányait. Balogh László arra is rámutatott: a legtöbb beruházó már a nettó vételár mellett a „plusz aktuális áfa” kitételt rögzíti az előszerződésben, emiatt az áfacsökkenés számos vevőnek azonnali áresést hozhat. Egy eddig 27 százalékos áfával árult, nettó 40 millió forintos ingatlan esetében például ez 9 millió forint megtakarítást jelent. Miután azonban a most épülő lakások jelentős részét még 5 százalékos áfakulccsal lehetett értékesíteni, az áfakedvezmény meghosszabbítása nem hoz majd általánosságban 20 százalékos áresést. Ahogyan az év eleji áfaemelkedés nem okozott automatikusan 20 százalékos drágulást, úgy ez visszafelé sem lesz igaz – fogalmazott a szakértő, hozzátéve: a nagyvárosi új ingatlanok drágulásának azonban véget vethet az általános áfakedvezmény.     

Erősödött a forint péntek reggelre a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.