A Novicsok idegmérgek családjához tartozó anyagot mutattak ki Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezetőtől vett vér- és vizeletmintákban – közölte kedden a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW).
Az OPCW szerint a mintákban kimutatott biomarkerek „hasonló strukturális jellemzőkkel bírnak, mint a Novicsok-csoporthoz tartozó mérgező vegyszerek”.
Az OPCW a német kormány kérésére vett mintákat Navalnijtól.
– Roppant aggasztó a tiltott vegyi fegyverek bárminemű alkalmazása – tette hozzá a brit küldöttség.
Joint statement delivered today by Romania on behalf of 44 OPCW states. #Navalny #EC95 pic.twitter.com/5008CKGjkl
— UK Delegation OPCW (@UK_OPCW) October 6, 2020
Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynököt és lányát 2018-ban az angliai Salisbury-ben szintén a szovjet időkből származó Novicsokkal mérgezték meg. Az OPCW tagállamai tavaly állapodtak meg abban, hogy tiltólistára helyezik a Novicsok típusú idegmérgeket. A tilalom négy hónapja lépett hatályba.
Alekszej Navalnij, Vlagyimir Putyin elnök egyik legismertebb bírálója, augusztus 20-án rosszul lett és kómába esett a Tomszk-Moszkva repülőjáraton. A repülőgép kényszerleszállást hajtott végre Omszkban, ahol Navalnijt szakemberek vették kezelésbe, majd augusztus 22-én hozzátartozói kérésére, a hatóságok hozzájárulásával a berlini Charité klinikára szállították át.
A nyugati országok szankciókat követeltek Moszkva ellen a Kreml-kritikus aktivista megmérgezése ügyében. Az orosz vezetés ugyanakkor tagadja, hogy bármi köze lenne az ügyhöz és kétségbe vonta, hogy Navalnijt egyáltalán megmérgezték volna.
Pedig az OPCW vizsgálata immár a negyedik, amely kimondta, hogy az egykori Szovjetunió hadseregének laboratóriumaiban kifejlesztett novicsok típusú harci idegméreg egy változata okozta az orosz ellenzéki politikus szervezetének összeomlását. A német kancellári hivatal ugyanis felkérte Franciaországot és Svédországot, hogy egymástól függetlenül elemezzék a Navalnijtól vett mintákat, és azok ugyancsak erre az eredményre jutottak.
Az újabb jelentés azért is érdekes, mert Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Oroszországot büntető intézkedéseket helyezett kilátásba arra az esetre, ha az OPCW is megerősíti a német, svéd és francia vizsgálati eredményeket.
Alekszej Navalnij 32 napot töltött a berlini kórházban, 24-et az intenzív osztályon. Orvosai szeptember 23-án közölték, hogy állapota kellően javult ahhoz, hogy járóbeteg-ellátás keretében folytassák kezelését. Amíg kómában feküdt, az orosz hatóságok egy Kremlhez közeli üzletember kezdeményezésére zárolták a politikus vagyonát: nem csak a számláit, de a lakását is lefoglalták.