A korrupcióval gyanúsított Keith Schembri befolyásos politikus és üzletember, Jospeh Muscat januárban lemondott kormányfő bizalmi embere. Szabadlábon védekezik, ám a földközi-tengeri országot nem hagyhatja el. Szeptember végén a rendőrség egy napra őrizetbe vette és kihallgatta, amiért egy Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégen keresztül 100 ezer euró (36 millió forint) tisztázatlan eredetű pénzt utaltak át neki. Azzal védekezik, hogy az összeg egy régebbi kölcsön törlesztése, ám az állítólagos eredeti tranzakciónak nincs nyoma. Pénzmosás gyanúja miatt a bíróság befagyasztotta a vagyonát, valamint további 91 magán- és jogi személy (cégei, cégvezetői, könyvelői és családtagjai) bankszámláit is.
A történet középpontjában az a program áll, amelynek keretében Máltán – elvileg beruházásokért cserébe – állampolgárságot, tehát EU-s útlevelet vásárolhattak tehetős külföldiek. Ám a befolyó pénz egy része privát bankszámlákon landolt. Kulcsszereplő a Nexia BT elnevezésű cég, amely a Panama-iratok kapcsán elhíresült Mossack Fonseca ügyvédi irodát is képviselte a szigetországban. A meghallgatásokon két aktív miniszter azt vallotta, hogy Muscat kormányzása idején a színfalak mögött Schembri kezében összpontosult a tényleges hatalom, főnöke – aki jelenleg is parlamenti képviselő – makacsul ragaszkodott jobbkezéhez az egyre kínosabb leleplezések dacára is.
Schembri és üzlettársa, Brian Tonna bűzlő off-shore üzleteire már évekkel ezelőtt fény derült, ám az akkori főügyész leállította a nyomozókat, akik bizonyítékként le akarták foglalni a Nexia BT számítógépes szervereit. Ezek után Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságírónő magányosan vívta szélmalomharcát a korrupciós ügyek feltárására, amíg a 2017. októberében maffialeszámolás áldozata lett: autójával együtt felrobbantották.
Fia, Matthew Caruana Galizia olyan dokumentumok birtokában van, amelyek bizonyíthatják, hogy az első leleplező blogbejegyzések után Schembri, a kormányfő, az igazságügy-miniszter és az útlevélügyeket intéző iroda vezetői arról tanácskoztak, milyen módszerekkel hallgattassák el édesanyját. A gyilkosság megrendelésével hivatalosan Yorgen Fenech milliomost vádolják. A kaszinókirályként ismert, állami cégekkel üzletelő nagyvállalkozó tagad, ügyvédje pedig a napokban kijelentette, hogy a valódi felbujtók „szabadon járnak-kelnek”. Kedden folytatódnak a nyilvános meghallgatások a szerteágazó botrányok ügyében, amelyek a blogger meggyilkolásához vezettek.
Az útlevélpanama ugyanis csak a jéghegy csúcsa. Összesen hét büntetőeljárás zajlik kapcsolódó ügyekben. Ezek egy részét még a meggyilkolt riporter kezdte felgöngyölíteni, például ő leplezte le először, hogy offshore-cégekben, illetve az azóta bezáratott Pilatus Bankban mossák „tisztára” a vesztegetésből származó pénzt. A legnagyobb tétel az azeri állami részvételű erőmű-beruházás, amely kulcsfontosságú lehet a merénylet hátterének felderítéséhez. A vizsgált botrányok között akad vitatott kórházprivatizáció és sok más eset is, amelynek kapcsán jelentős összegek vándoroltak magánzsebekbe, és ott „elvesztették közpénz jellegüket”.
Az Európai Bizottság jogállamiságról szóló jelentése aggasztónak nevezi, hogy eddig rendre elmaradt a felelősségre vonás. Az ellenzéki Nemzeti Párt tagsága szombaton leváltotta tisztségéből vezetőjét, Adrian Deliát, aki feltehetőleg szintén fogadott el kenőpénzt Fenechtől. A felmérések azt mutatják, hogy a kormányzó baloldali populista Munkáspárt a sorozatos botrányok ellenére megnyerne egy esetleges előrehozott választást.