Budapest;Városliget;Liget Projekt;

- Újraindul a városligeti csata - Beelőzte a kormány a fővárost

A kormány nem sokkal azelőtt partvonalon kívülre helyezte a Városliget új építési szabályzatát, hogy azt a Fővárosi Közgyűlés elfogadta volna. Karácsony Gergely szerint a kabinet ezzel felülírja a választói akaratot és a miniszterelnök adott szavát. Írt Bunyósról és Saturól is.

Tovább folytatódik a kormány és az ellenzéki vezetésű főváros csatája: a jelenleg hatályos Városligeti Építési Szabályzattal egybecsengő módon rögzítette a Városliget megújításának építésszabályozási sarokpontjait a Magyar Közlöny legfrissebb számában megjelent kormányrendelet.

Vagyis hiába szerette volna azt elérni Karácsony Gergely a szerdai közgyűlésen, hogy meggátolja a további építkezéseket, nem sikerült a terv. A kormányrendelet ugyanis a felépítendő épületek körét is rögzítette.

A szerdai közgyűlés előtti éjjelen megjelentetett kormányrendeletben sok egyéb mellett a kormány kiköti, hogy a VÉSZ (a Városligeti Építési Szabályzat), illetve az OTÉK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények) előírásait nem lehet alkalmazni, ha az a jelen kormányhatározatban meghatározott sajátos beépítési szabályokkal ellentétes vagy azokkal nem összeegyeztethető előírásokat tartalmaznak.

A rendeletben megadott építési helyeken „épület és építmény létesíthető”. Így Orbán Viktor kormányfő felülírja saját önkormányzati választások után tett ígéretetét, miszerint a kormány semmit nem épít, amit a budapestiek nem akarnak.

Márpedig a fővárosi önkormányzat vezetése már az alakuló ülésen nyilvánvalóvá tette, hogy nem szeretnének új építkezéseket a Ligetben. A már épülő Zene Háza, a Néprajzi Múzeum befejezhető, de az új Nemzeti Galériának, a Fővárosi Városligeti Színháznak és a lerombolt közlekedési múzeum helyére tervezett Magyar Innováció Házának másutt kell helyet keresni.

A kormány persze nem sokáig hagyott kétséget afelől, hogy egy percig se gondolta komolyan a választás utáni ígéretet,

hiszen tavasszal egy salátatörvénybe rejtve írták felül a Fővárosi Közgyűlés által elrendelt változtatási tilalmat, amellyel lehetővé tették a projekt eredeti tervek szerinti befejezését.

Most a kormány még tovább ment. Rendeletben rögzítette az épületek helyét és egyúttal kimondta, hogy ezen semmilyen fővárosi rendelet nem változtathat.

 

A kormány tehát újranyitja a Városliget-csatát, megpróbálja felülírni a budapesti választói akaratot és a miniszterelnök adott szavát. Mi viszont tartjuk magunkat a programunkhoz, elveinkhez, ha úgy kell, hát megküzdünk értük

– írta még a közgyűlési vita előtt megjelent Fb-posztjában Karácsony Gergely főpolgármester, aki szerint hadrendbe állt a kormány serege. Reggel Fürjes tweetel, délelőtt a közpénzekkel kitömött CÖF mozgósítást rendel el, majd éjjel a kormány rendeletet fogad el. Karácsony mindenesetre nyilvánvalóvá tette, hogy a főváros nem akar több betont a Városligetbe.

A Fővárosi Közgyűlés két határozatban is világossá tette, hogy aminek az építése a választások előtt nem kezdődött el a Városligetben, az már ne is épüljön meg. 

Karácsony egy példát is hoz: „képzelje el mindenki, hogy a saját telkére rátette a kezét a lakásmaffia és a belegyezése nélkül széjegyre került egy idegen haszonélvezőként. Ez történt a Városligeti törvény 2013-as elfogadásával, majd azt is képzelje el mindenki, hogy a tulajdonjogát elbitorló idegen lakóparkot épít a diófája helyén és amikor ezt szóvá teszi, megjelenik a Bunyós és a Satu becenevű kétajtós szekrény. Ez történt tegnap, amikor a kormány egy rendelettel felülírta az önkormányzat jogát arra, hogy a saját tulajdonán megmondja, hogy mi épülhet és mi nem.

A Városliget közpark, így nem beépítésre szánt terület. A rendelet szembe megy a törvénnyel és Orbán adott szavával. A folyamat végén a Várból kormányzati enklávé lesz.

- írta a főpolgármester.

Az új VÉSZ-ről a Fővárosi Közgyűlés délutáni ülésén döntenek.

Nem gyengül a járvány, az elhunytak száma 765-re nőtt.