;

tüntetés;vádemelés;füstbomba;Momentum;Fekete-Győr András;

- Vádat emeltek Fekete-Győr András ellen

Az ügyészek szerint hat „erőszakos” tüntető állhat bíróság elé. Egy emberrel szemben indítványoztak letöltendő börtönbüntetést.

Hivatalos személy elleni erőszak miatt emelt vádat kedden a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség többek között Fekete-Győr András, a Momentum elnöke, illetve párttársa, Szarvas Koppány Bendegúz önkormányzati képviselő ellen – derült ki a Központi Nyomozó Főügyészség közleményéből

A vádhatóság a 2018 decemberében az Országház előtti tüntetéseken történtek miatt indított több büntetőeljárást. Most öt ügyben hat ember ellen nyújtottak be vádiratot a Pesti Központi Kerületi Bíróságon.

„A vádirat szerint a Kossuth téri tömegdemonstrációkon részt vevő vádlottak a Parlament épületének védelmét ellátó rendőrsorfalba különböző tárgyakat – köztük üveget és pirotechnikai eszközt – dobtak, illetve tüntetőtársaikat és a rendőröket lökdösték azért, hogy a sorfalat áttörjék.”– áll a közleményben.

A hatóság ki is fejtette, hogy mit értenek erőszak alatt:

„a vádlottak erőszakos magatartásukkal jogszerű eljárásukban akadályozták a rendőröket, akik a létesítménybiztosítási feladataikat emiatt csak megnehezítve tudták ellátni.”

A Népszava 2019 elején írt arról, hogy azért nyomoz az ügyészség, mert Fekete-Győr András a csaknem két évvel ezelőtti december 13-i tüntetésen feltartott, majd eldobott egy füstgránátot.

Akkor a Momentum első embere a hvg.hu-nak azt mondta:

„A felelősség azokat terheli, akik a rendőrsorfal mögé bújva belekényszerítik az embereket abba, hogy csak elzavarni lehessen őket. A felelősség tehát Orbán Viktort és kormányát terheli az utcai ellenállás minden pillanatáért”

Fekete-Győr András azt is közölte, hogy a tüntetésen szerinte egy veszélytelen, játékboltban kapható füstképzőt dobott el, nem használt olyan eszközt, ami sérülést tudna okozni.

„Teljesen nyilvánvaló, hogy nem akartam senkinek sem ártani, a rendőrökért is tüntettem. Politikai véleményt nyilvánítottam ki, sok ezer emberrel közösen”– magyarázta.

Most az ügyészek a véleménynyilvánítás ezen formájáért azt kérik a bíróságtól, hogy a vádlottak többségével szemben tárgyalás nélkül, próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztést szabjon ki. Egy meg nem nevezett vádlottra – akit csoportosan elkövetett garázdaság bűntette miatt korábban a bíróság próbára bocsátott –, rendes eljárásban letöltendő börtönbüntetést kérnek.

Hozzátették, hogy álláspontjuk szerint „az elkövetők cselekményeiket részben egymástól elkülönülten, egyes esetekben pedig közösen cselekedve, csoportosan” valósították meg. Hasonló ügyekben eddig kilenc ember ellen emeltek vádat, hat ügyben a bíróság pedig már jogerős ítéletet is hozott. Azokban a vádlottakat különböző mértékű felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.

Az önkormányzati intézmény korábbi, menesztett vezetője idejéből származó bűncselekménygyanús-ügyek, szabálytalanságok sorát tárták fel.