Angela Merkel német kancellár titokban meglátogatta Alekszej Navalnijt, amikor az orosz ellenzéki politikust Berlinben ápolták mérgezés miatt – jelentette hétfőn a hírportálján a Der Spiegel.
– A német fővárosba súlyos mérgezéses tünetekkel szállított politikus állapotának folyamatos nyomon követése és a Charité egyetemi klinikán tett látogatás az együttérzés kifejezése mellett jelzés is lehet a moszkvai vezetésnek, amellyel a német kancellár tudatja, hogy kormánya nem enged a Navalnij-ügyben – tette hozzá a Der Spiegel forrásokat meg nem nevező jelentésében.
Egy hétfői Twitter-bejegyzésében azt írta, hogy nem volt semmi titokzatosság Angela Merkel látogatása körül, és megköszönte neki, hogy felkereste.
Megerősítette a jelentést Steffen Seibert kormányszóvivő is. Hétfői berlini tájékoztatóján kérdésre elmondta, hogy a látogatás nem titkos volt, hanem személyes.
A látogatás időpontjáról, időtartamáról és a két politikus beszélgetésének tartalmáról nem közölt részleteket, hivatkozva arra, hogy személyes és bizalmas találkozás, és nem hivatalos program volt.
A Der Spiegel a beszámolójában kiemelte, hogy Angela Merkel röviddel a mérgezésről szóló első hírek után személyesen járt közben azért, hogy Alekszej Navalnijt Németországba szállíthassák gyógykezelésre.
Rámutattak, hogy a kormány megdöbbentően keményen fogalmazott, amikor a német hadsereg (Bundeswehr) vegyi fegyverekre szakosodott kutatóintézetének Alekszej Navalnij mintáiban novicsok jelenlétét kimutató vizsgálati eredményei alapján közölte: nem fér kétség ahhoz, hogy az orosz ellenzék vezére ellen támadást hajtottak végre a hazájában harci idegméreggel.
A többi között felidézték, hogy a kancellári hivatal felkérte Franciaországot és Svédországot, hogy elemeztessenek Alekszej Navalnijtól vett mintákat, és ezek az egymástól és a németországi vizsgálatoktól egyaránt független elemzések ugyancsak kimutatták, hogy az egykori Szovjetunió hadseregének laboratóriumaiban kifejlesztett novicsok típusú harci idegméreg egy változata okozta az orosz politikus szervezetének összeomlását.
Mint írták, a nemzetközi Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) tiltólistáján szereplő anyag használata a német kormány megítélése szerint önmagában világos jele annak, hogy orosz állami szervek vannak a gyilkossági kísérlet mögött.
Hozzátették, hogy a következő napok döntő jelentőségűek lehetnek a Navalnij-ügyben, mert az OPCW lezárja vizsgálatát. Felidézték, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Oroszországot büntető intézkedéseket helyezett kilátásba arra az esetre, ha az OPCW is megerősíti a német, svéd és francia vizsgálati eredményeket.
Alekszej Navalnij az orosz államfő, Vlagyimir Putyin egyik legismertebb bírálója. Augusztus 20-án ellenzékiekkel tárgyalt Szibériában, és hazafelé, a Moszkvába tartó repülőn rosszul lett. A gép kényszerleszállást hajtott végre Omszkban, a 44 éves politikust az ottani kórházba szállították. A kómában lévő politikust augusztus 22-én szállították Berlinbe a Charité klinikára.
A politikus 32 napot töltött a kórházban, 24-et az intenzív osztályon. Orvosai szeptember 23-án közölték, hogy állapota kellően javult ahhoz, hogy járóbeteg-ellátás keretében folytassák kezelését.
Amíg Navalnij kómáan feküdt, az orosz hatóságok egy Kremlhez közeli üzletember kezdeményezésére zárolták a politikus vagyonát: nem csak a számláit, de a lakását is lefoglalták.