Németország;Spanyolország;Magyarország;Belgium;Hollandia;koronavírus;

Berlin egyelőre külföldön szigorít, de otthon is szükség lehet rá

- Koronavírus: Győr-Moson-Sopron megyét is kockázatosnak nyilvánította Németország

Észak-nyugati megyénk Csehország csaknem teljes területével, és az erdélyi Kovászna megyével szerepel egy listán.

Már nem csak Budapestről, hanem az egész Győr-Moson-Sopron megye területéről Németországba érkezőknek kell házi karanténba vonulniuk. A szerda este frissített német lista szerint ugyanis észak-nyugati megyénk is az új típusú koronavírus (SARS-Cov-2) terjedése miatt kockázatos területnek minősül. Eddig csak a magyar főváros szerepelt a dokumentumban.

A lista lényege, hogy az innen érkezőknek értesíteniük kell a németországi egészségügyi hivatalt, és 72 órán belül koronavírustesztet kell végeztetniük. Negatív lelet esetén a hivatal elrendelheti a karantén feloldását. Október 1-jétől a karantént legkorábban az ötödik nap elteltével lehet feloldani negatív lelet esetén.

A német listára egy sor régió és város felkerült, például Csehország csaknem teljes területe, és a Romániában, Erdély délkeleti részén fekvő Kovászna megye.

Fertőzésveszély-jelző alkalmazásNémetországhoz kapcsolódó hír az is, hogy tíz európai országban is bevezetik a szövetségi kormány megbízásából fejlesztett kontaktkövető okostelefon-alkalmazást, amely figyelmezteti használóját, ha fertőzésveszéllyel járó kapcsolatba került a koronavírus egy igazolt hordozójával. A Németországban száz napja bevezetett alkalmazás „sikertörténet”, már több mint 18 millió letöltésnél tart. Jens Spahn szövetségi egészségügy miniszter elmondta: a napokban készülnek el az új verzióval, amelyet októberben tíz partnerországban – Ausztria, Csehország, Dánia, Észtország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Lettország, Olaszország, Spanyolország – vezetnek be.

Terjed a kór Európa-szerte

Spanyolországban meghaladta a 31 ezret a koronavírus-fertőzés halálos áldozatainak száma – közölte szerdán a madridi egészségügyi minisztérium.  A tartományok jelentései alapján készült összefoglaló szerint az elmúlt egy napban 130-an, az utóbbi egy hét alatt pedig 517-en vesztették életüket.

Az első, márciusban nyilvánosságra hozott haláleset óta 31 034-en hunytak el a kórban. Az igazolt fertőzöttek száma 24 óra alatt 4143-mal emelkedett, s meghaladta a 693 ezret. Ismét a madridi autonóm közösségben azonosították a legtöbb fertőzöttet (1290), majd Andalúzia (431) és Navarra (421) tartomány következik.

Hollandiában szerdán ismét rekordszámú új fertőzöttet (2364) azonosítottak. A holland közegészségügyi szolgálat szerint Amszterdamban, Rotterdamban és Hágában a legmagasabb a fertőzöttek aránya. Az országban mintegy 102 ezer ember fertőződött meg eddig. Jaap Van Diesel, a közegészségügyi szolgálat igazgatója szerint azonban a valós számuk akár egymillió is lehet. 

A kórházban ápoltak száma egy hét alatt megduplázódott, 420-ra nőtt, és további öt ember hunyt el a járványban. Mark Rutte kormányfő kedden bejelentette, hogy szigorúbb korlátozásokat vezetnek be Hollandia egyes régióiban. 

Ezzel szemben a szomszédos Belgiumban Belgiumban 14-ről hét napra rövidül le a koronavírus-járvány miatti kötelező hatósági karantén ideje, a maszk utcai viselése pedig október elsejétől nem lesz kötelező.

Sophie Wilmes belga kormányfő

A belga biztonsági tanács szerdán enyhítette a járvány terjedését megelőzni hivatott korlátozásokat, az új fertőzöttek számának erőteljes emelkedése ellenére.

A módosított szabályok értelmében jövő hónaptól a légzőszerveket elfedő maszk viselése csak zsúfolt helyeken, tömegközlekedési eszközökön, mozikban és színházakban szükséges. Sophie Wilmes kormányfő szerint ugyanis a járvány belgiumi harmadik hullámában arra teszik a hangsúlyt, hogy az élet hosszú távon újra visszakerüljön a normális kerékvágásba.

Elismerte viszont, hogy a járványügyi helyzet igen kedvezőtlenül alakul. Belgiumban az elmúlt egy hétben naponta átlagosan 1374 új fertőzöttet regisztráltak a hatóságok. Jelenleg 486 fertőzöttet kezelnek kórházban. Intenzív ápolásban 87-en részesülnék. A 11,5 millió lakosú országban eddig közel tízezren lettek a kór áldozatai.

A Johnson & Johnson szerint, ha beválik az oltóanyag, azt egyszer elég lesz beadni, mert teljes védettséget ad.