„A kormány, illetve a Fidesz soha nem listázott újságírókat, ilyet nem is fog tenni” – nyilatkozta még 2017-ben lapunknak Gulyás Gergely, akkor még Fidesz frakcióvezetőként. Három éve ugyanis az Egyesült Államok ideiglenes ügyvivője, David J. Kostelancik arról beszélt a Magyar Újságírók Országos Szövetségének egyik rendezvényén, hogy a kormányhoz közel álló - azóta Magyar Nemzet címmel megjelenő - Magyar Idők két listát is közölt a „Magyarországra fenyegetést jelentő újságírókról”. Az egyik listát ráadásul a közmédia is átvette.
Az Index távozó újságíróiból létrejött Telex viszont kiderítette, hogy Gulyás Gergely állításával szemben a kabinettől mégsem áll távol a listázás: idén júniusban ugyanis Magyar József Zoltán, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) európai kapcsolatok fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára részletes adatokat kért be az Európai Unió területén lévő magyar nagykövetségektől arról, hogy a fogadó ország az elmúlt években szervezett-e szakmai látogatást, továbbképzést, tanulmányutat magyar újságíróknak. Arra is rákérdeztek, hogy ha voltak ilyen látogatások, akkor azok mikor történtek, milyen magyarországi médiumok képviselői vettek részt rajtuk, és milyen fogadó országbeli médiacégekhez mentek el.
A Telex kérdésére a KKM az adatbekérést azzal indokolta, hogy a tárca „mindent megtesz a magyar belügyekbe történő külföldi beavatkozások ellen, az ilyen támadások mögött a tapasztalatok szerint általában Soros-szervezetek állnak.” Menczer Tamás államtitkár később a kormányközeli Origónak tagadta, hogy listáznák az újságírókat, mint mondta: "se ilyen szándékunk nincs, se tudásunk hozzá". A belügyekbe való beavatkozási kísérletként értékelte viszont, hogy egyes Soros-szervezetek honlapján "rendszeresen toboroznak baloldali újságírókat, és érzékenyítő kurzusokat tartanak nekik". Hozzátette: "Ők persze nem így hívják, de mind tudjuk, miről van szó".
Lapunk a Telex cikke után ismét megkereste Gulyás Gergelyt, hogy megtudjuk, tesz-e valamit a külügy intézkedése ellen, ám a tárca mindössze azt válaszolta: "A magyar kormány nem listáz senkit".
A Miniszterelnökség ugyanakkor lapunknak sem válaszolt arra, hogy amennyiben külföldi befolyásolást gyanít, akkor miért nem az ebből a célból létrehozott - és történetesen a KKM felügyelete alá tartozó - Információs Hivatalt kérte egy vizsgálat lefolytatására.
Megkerestük Péterfalvi Attila adatvédelmi biztost is, ám cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.