Tudomány;Antarktisz;koronavírus;

- Nemzetközi összefogással igyekeznek vírusmentesen tartani az Antarktiszt

Az első amerikai kutatócsoport a tervezettnél jóval hosszabb, hathetes karanténidőszak után hétfőn érkezett meg.

Az amerikai légierő Boeing C-17 Globemaster típusú repülőgépe az új-zélandi Christchurchből repült hétfőn 106 utassal és a személyzettel a kontinensre – közölte Tony German, az amerikai Antarktisz-kutatóprogram új-zélandi képviselője.

Az Antarktisz maradt a világon az egyetlen kontinens, amely mentes az új koronavírus okozta Covid-19-től, köszönhetően elsősorban a szigorú biztonsági előírásoknak. Annak érdekében, hogy ez így is maradjon, az új-zélandi kormány a kontinensre utazó kutatócsoportoknak két hét karantént rendelt el a csendes-óceáni szigetországban. Az amerikaiak indulását azonban három hétig késleltették a térségen tomboló nagy viharok, ami hat hétre nyújtotta a karanténidőszakot. Először San Franciscóban töltöttek négy napot elszigeteltségben, majd öt hetet Új-Zélandon, ahol számos koronavírus-tesztnek vetették alá őket. 

A McMurdo kutatóállomásra érkezve két hétig maszkot kell viselniük – magyarázta German. "Gondos körültekintéssel biztosítjuk, hogy ne történjen baj." Ha felütné a fejét a vírus a kutatóállomáson, megvan a szükséges protokoll a tesztelésre és a fertőzöttek elkülönítésére – tette hozzá. German azt is elmondta, hogy a McMurdo személyzete több mint egy héten át ásta ki és tisztította meg a legfőbb antarktiszi amerikai kutatóállomás viharok és havazások által betemetett futópályáját a repülőgép fogadására.

Az amerikai, kínai, orosz, brit és más antarktiszi kutatócsoportok szokatlan összhangban működnek együtt azért, hogy távol tartsák a vírust a kontinenstől.

A koronavírus-járvány miatt idén valamennyi antarktiszi kutatóprogram személyzetét csökkentették. Évente általában mintegy háromezer ember vesz részt ezekben a programokban, a szezon augusztustól márciusig tart. Idén nyáron a McMurdo állomáson csupán 450 kutató fog dolgozni. Elhalasztottak tervezett kutatóprogramokat és építkezéseket. Idén a cél az, hogy az állomások folyamatosan működjenek, és előkészüljenek a jövő nyárra, de azért megpróbálnak bizonyos kutatásokat is végezni – közölte German.

Szegedi Csaba nem készült zenei pályára, de hogy végül az operaszínpadon kötött ki, abban Isten ujját látja. Ott ugyanúgy szólhat az emberekhez, mint azt eredeti tervei szerint, lelkészként tehette volna.