Az amerikai légierő Boeing C-17 Globemaster típusú repülőgépe az új-zélandi Christchurchből repült hétfőn 106 utassal és a személyzettel a kontinensre – közölte Tony German, az amerikai Antarktisz-kutatóprogram új-zélandi képviselője.
Az Antarktisz maradt a világon az egyetlen kontinens, amely mentes az új koronavírus okozta Covid-19-től, köszönhetően elsősorban a szigorú biztonsági előírásoknak. Annak érdekében, hogy ez így is maradjon, az új-zélandi kormány a kontinensre utazó kutatócsoportoknak két hét karantént rendelt el a csendes-óceáni szigetországban. Az amerikaiak indulását azonban három hétig késleltették a térségen tomboló nagy viharok, ami hat hétre nyújtotta a karanténidőszakot. Először San Franciscóban töltöttek négy napot elszigeteltségben, majd öt hetet Új-Zélandon, ahol számos koronavírus-tesztnek vetették alá őket.
A McMurdo kutatóállomásra érkezve két hétig maszkot kell viselniük – magyarázta German. "Gondos körültekintéssel biztosítjuk, hogy ne történjen baj." Ha felütné a fejét a vírus a kutatóállomáson, megvan a szükséges protokoll a tesztelésre és a fertőzöttek elkülönítésére – tette hozzá. German azt is elmondta, hogy a McMurdo személyzete több mint egy héten át ásta ki és tisztította meg a legfőbb antarktiszi amerikai kutatóállomás viharok és havazások által betemetett futópályáját a repülőgép fogadására.
Az amerikai, kínai, orosz, brit és más antarktiszi kutatócsoportok szokatlan összhangban működnek együtt azért, hogy távol tartsák a vírust a kontinenstől.
A koronavírus-járvány miatt idén valamennyi antarktiszi kutatóprogram személyzetét csökkentették. Évente általában mintegy háromezer ember vesz részt ezekben a programokban, a szezon augusztustól márciusig tart. Idén nyáron a McMurdo állomáson csupán 450 kutató fog dolgozni. Elhalasztottak tervezett kutatóprogramokat és építkezéseket. Idén a cél az, hogy az állomások folyamatosan működjenek, és előkészüljenek a jövő nyárra, de azért megpróbálnak bizonyos kutatásokat is végezni – közölte German.