A Fehér Ház szóvivője szerdai sajtóértekezletén hosszasan bizonygatta, hogy Donald Trump sosem kicsinyelte le a koronavírus-járvány veszélyét. Kis bökkenő, hogy Bob Woodward Düh című, friss könyve nyomán akkorra már mindenhol hozzáférhető volt az a február 7-én készült hangfelvétel, amelyben az elnök azt mondja a légi úton terjedő Covid-19-ről, hogy az sokkal veszélyesebb, mint bármely influenza-járvány. Három nappal később a nyilvánosság előtt viszont azt mondta, hogy csak tizenegy eset van az országban és azoknak is a zöme gyorsan javul. Március közepén aztán világosan meg is mondta Woodwardnak, hogy tudatosan kicsinyíti a veszélyt, mert nem akar pánikot kelteni. Mindezt a Richard Nixon bukásához vezető Watergate-ügy nyomán ismertté vált újságírónak a jövő héten a boltokba kerülő, Düh című könyve tartalmazza.
A Michiganben munkahely-teremtő programjával kampányoló Joe Biden azonnal leszögezte, hogy Trump hazudott az amerikaiaknak és kockára tette az életüket. A demokrata párti elnökjelölt szerint Trumpnak rendelkezésére állt a szüksége információ, ám ő szándékosan nem hozta meg az emberek védelméhez szükséges intézkedéseket.
Az Egyesült Államokban már több mint 6,3 millióan kapták el a fertőzést, a halálos áldozatok száma meghaladta a 190 ezret. Járványügyi szakértők szerint több tízezer életet lehetett volna megmenteni, ha a Fehér Ház már februárban vagy márciusban elrendeli a maszkviselést, a távolságtartást és a többi szükségintézkedést.
A Fehér Házban most egymásra mutogatnak a potenciális felelősök, azt keresve, hogy ki engedte közel Trumphoz Woodwardot. A válasz alighanem egyszerű, az elnök tanácsadóinak intelmei ellenére maga szerette volna, ha a világ talán leghíresebb újságírója könyvet ír róla, amint azt Richard Nixon óta minden elnökkel tette. Most már alighanem Trump is bánja a dolgot, politikai bérgyilkosságot emlegetett. Ugyanakkor megerősítette, hogy valóban el akarta kerülni a pánikot, erőt, magabiztosságot akart sugározni a járvány első hónapjaiban.
A 18 interjúból és telefonbeszélgetésből rengeteg minden más is kiderül – egyebek mellett az, hogy az Egyesült Államoknak van egy szupertitkos atomfegyvere, „amilyet Hszi vagy Putyin se látott és amiről nem is tudnak”. Egészen mostanáig, tették hozzá az értetlenkedő újságírók. A világ 2017-ben annyira közel járt egy Észak-Koreával vívott atomháborúhoz, hogy Jim Mattis akkori védelmi miniszter felöltözve aludt és a washingtoni Nemzeti Székesegyházban imádkozott az amerikaiak életéért. A titkosszolgálatok ernyőszervezetét tavaly augusztusig vezető Dan Coats arra gyanakszik, hogy az oroszok valamivel „fogják” Trumpot, mert mással nem tudja megmagyarázni, miért áll az elnök rendszeresen Vlagyimir Putyin pártjára.