véradás;koronavírus;Müller Cecília;

- Müller Cecília a hátsó ajtónál: abszurd jelenetek a jótékonysági futást propagáló eseményen

A tiszti főorvos kitartóan szólongatta a szervezőt, aki jött és határozottan jelezte: senki nem kap választ, csak ha a jótékonysági futásról kérdez.

Nem volt abszurd jelenetektől mentes az a jótékonysági futást propagáló esemény, amit a vérellátó központban tartottak tegnap. A rendezvényen – amelyen a véradókat toborozó és a vajdasági Muzslyán működő Emmausz fiúkollégiumnak gyűjtő „Egy vérből vagyunk” futóprogramot hirdették – részt vett Müller Cecília tiszti főorvos is. Mivel ritkán szerepel olyan eseményen, ahol a kormánytól független sajtó is részt vehet, jókora érdeklődés övezte az eseményt.

A Népszava is szerette volna megtudni például azt:

  • Ha a határzár nem bizonyul hatékony járványkezelési eszköznek, akkor mi a B terv a járvány terjedésének lassítására?

  • Mikor biztosít az állam végre több és ingyenes tesztet a lakosságnak?

  • Tesztelik-e a pedagógusokat, hogy ne váljanak szuper terjesztővé?

A rendezvény kezdetén a vérellátó központ előtt az ATV stábja vágta át magát a leggyorsabban a vendégseregen Müller Cecíliáig. Ám a riporter hiába sorolta a járvánnyal kapcsolatos kérdéseit, egyre sem kapott választ. A tiszti főorvos szinte rá sem nézett, kitartóan szólongatta a szervezőt, aki jött és határozottan jelezte: senki nem kap választ, csak ha a jótékonysági futásról kérdez. Müller Cecília pedig megkönnyebbülten tűrte, hogy a szervezők egy hátsó ajtón menekítsék a kérdések elől az épületbe, ahol később vért adott. Eközben az újságírókat a létesítmény főbejárathoz terelték, és az egyik legfontosabb egészségügyi szervezet bemutatta, milyen náluk a járványkockázat minimalizálása: testhőmérsékletet mértek és a portás mindenkit felszólított kézfertőtlenítő használatára – majd egy alig másfél méter széles, öt-hat méternyi hosszú levegőtlen folyosó felé irányítottak mindenkit. Ott aztán hosszan váratták a több mint egy tucatnyi, heringek módjára egymáshoz préselődő sajtómunkást, hogy végre előkerüljön a főszereplő, vagy legalább meg lehessen örökíteni, amint vért ad. Felvételek készülhettek, interjúk nem – de a várakozás alatt legalább volt idő felidézni Müller Cecília köszöntőjét, amelyben arról is beszélt: a véradás semmilyen többlet kockázattal nem jár, ha kerülik a zsúfoltságot.

Az 1968-as párizsi diáklázadások egykori vezére, Daniel Cohn-Bendit már visszavonult az aktív politizálástól, de figyelemmel kíséri, mi történik Európában és Magyarországon. Lapunknak adott interjújában nem kívánt üzenni az SZFE diákjainak, de annyit azért megjegyzett, hogy politikailag helyesnek tartja, amit tesznek.