A koronavírus-járvány kitörése óta közel tucatszor hajtott végre teljes fordulatot a brit kormányfő. A legutóbbit a múlt hét elején, amikor alig néhány nappal az iskolakezdés előtt megváltoztatta korábbi határozott álláspontját és bejelentette, hogy az angliai tanintézetekben is bevezetik az arcmaszk viselését. A rendelkezés a 11 éven felüliekre vonatkozik azokban a körzetekben, ahol magas a Covid 19-cel megfertőzöttek száma, de a kommunikációs akadályok elhárítása érdekében csak a közösségi terekben, például a folyosókon kell alkalmazni.
A látványos meghátrálások közé tartozott az érettségi eredményekkel kapcsolatos botrányból való kimenekülés, amikor a kormány visszavonta az átláthatatlan algoritmus által kiszámított osztályzatokat, amelyek alapján a diákok közel 40 százaléka kapott tanáraik előrejelzésénél lényegesen rosszabb jegyet, elveszítve ezzel az egyetemi felvételüket. A szűkkeblűség szégyenletes példájaként a kormány június közepén bejelentette, hogy a nyári szünetben nem biztosítja a rászoruló gyermekek ingyenes iskolai étkeztetését, ám Boris Johnson a Manchester United és az angol válogatott csatára, Marcus Rashford kampányának hatására meggondolta magát. A 22 éves sztár 20 millió fontot hajtott fel, végül 1,3 millió tanulót mentve meg a nyári gyomorkorgástól.
A közvéleményt megbabonázza, a tory politikusokat viszont érthetően irritálja, hogy Boris Johnson rendszeresen Nicola Sturgeon, a skóciai autonóm kormány feje átgondoltnak és racionálisnak látszó döntéseit kopírozza le. Az edinburghi-i politikus a koronavírus-járvány márciusi kitörése óta minden munkanapon élő tévéadásban közvetített sajtótájékoztatót tart és több héttel előzte meg a Konzervatív Párt első emberét olyan fontos döntésekben, mint az arcmaszkviselés kötelezővé tétele az üzletekben, a hivatalos érettségi osztályzatok helyett a tanári értékelés figyelembevétele vagy a szegény gyermekeknek nyújtott ingyenes étkezési kuponok. A brit média szerint kormánypárti képviselők megőrülnek attól, hogy elvárják tőlük, védjék meg „BoJo” álláspontját, majd ostobának látszanak, amikor főnökük meggondolja magát.
A Sky News egy meg nem nevezett kormánytagra hivatkozva azzal magyarázza a skótokat követő londoni pálfordulásokat, hogy Johnson aggódik az unió fennmaradása miatt. Attól fél, hogy Nicola Sturgeon igazi alternatívát kínál Skóciában. „Ha az ember az egység mellett próbál érvelni, nem segítenek a nemzetek között fennálló lényeges különbségek. Boris Johnson minimalizálni szeretné ezeket, így nem lehet kizárni a további feltűnő hátraarcokat” – vélekedett a miniszter