;

koronavírus;kormányinfo 48;

- Begombolkozik az ország – Az új fertőzések forrását már nem lehet minden esetben gócponthoz kötni

Szeptember elsejétől külföldi nem lépheti át a magyar határt.

Magyarország bezárt – jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a szeptember elsejétől érvényes járványügyi szigorítások ismertetésekor a pénteki kormányinfón. A kabinet megszünteti az országok járványügyi besorolását, így külföldi állampolgárok Magyarország területére nem léphetnek be, a hazatérő magyaroknak pedig 14 napra vagy két negatív teszt bemutatásáig karanténba kell vonulniuk. E tesztek költségeit mindenkinek magának kell fizetnie. A karantén elkerüléséhez Magyarországon elvégzett tesztet fogadnak el. A miniszter közölte azt is, hogy a részletes szabályokról, valamint a további szigorításokról a szombaton reggel ülésező operatív törzs dönt majd, amelyen részt vesz Orbán Viktor miniszterelnök is. 

Napok óta nő az újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek száma, a csütörtöki 91 után péntekre már 132 új esetet regisztráltak. Ezzel már 5511 beazonosított koronavírusos beteg van Magyarországon. Ezekből az adatokból is látszik, hogy jönnek haza a nyaralók a tengerpartokról és hazahozzák a vírust. Információnk szerint az Országos Mentőszolgálat szerdán már csaknem ezer olyan embertől vett mintát, akikhez a tüneteik miatt a háziorvosok hívtak tesztelőt. Mindez lassan szétfeszíti a mentőszolgálat kapacitásait. Csak a közép-magyarországi régióban körülbelül húsz kocsival tesztelnek, de információink szerint még így is nagyjából öt napos határidővel képesek elvégezni a feladatot. Kivéve, ha valaki képes bemenni saját autóval az angyalföldi Dévai utcai mentesítési pontra, ahol még aznap elvégzik a tesztet.

Más forrásból úgy értesültünk, hogy az új fertőzések forrását már nem lehet minden esetben meghatározott gócponthoz kötni. A szűréseken olyan eseteket is találnak, akiknek a megbetegedése nem kapcsolható sem külföldi utazáshoz, sem valamilyen családi rendezvényhez, és nem is deríthető ki, hogy pontosan hol, és mikor fertőződhetett.

A pénteki kormányszóvivői tájékoztatón Gulyás Gergely úgy fogalmazott, hogy a fertőzések eredetének többsége külföldi, s a behurcolás veszélye miatt van szükség a határzárra. Hozzátette azt is, hogy a most elfogadott szabályok várhatóan egy hónapig maradnak érvényben. Ezalatt nem terveznek kijárási korlátozást és idősávokat sem határoznak meg a bevásárlásokra. Az egészségügy szerinte felkészült a várható feladatokra.

Az atv.hu kérdésére a miniszter kitért a szeptember 24-én Budapesten rendezendő szuperkupa döntőre. Közölte ezzel kapcsolatban egyelőre csak tervekről tud beszámolni, mert a részletekről még zajlanak az egyeztetések az UEFA-val. Jelen állás szerint a külföldi szurkolók és a játékosok is csak úgy léphetnek be az országba Ferihegyen, ha két negatív koronavírus-teszttel rendelkeznek, és ezt már a repülőtéren ellenőrizni fogják. A 64 ezres stadionnak csak harmadát tölthetik meg az UEFA döntése alapján, így minden harmadik helyet adnak csak el, de most még az sem biztos, hogy lehetnek majd szurkolók a stadionban.

Felszólították a szülőket, tanárokatA szülők és a pedagógusok fokozott felelősségéről írt a járványhelyzet kapcsán a kormányzati tájékoztató oldal: mindenkitől azt kérik, csak tünetmentes gyerekeket engedjenek közösségbe. A fertőzésgyanús gyerekeknek otthon kell maradniuk, a szülőnek telefonon kell hívni a gyermekorvost, háziorvost. Ha egy diáknál az iskolában jelentkeznek tünetek, a tanároknak el kell különíteniük és értesíteniük kell az iskolaorvost és a szülőt.  A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint nem lehet a felelősséget a szülőkre és a pedagógusokra egy az egyben áthárítani. „Ahogy a pedagógusnak, úgy a szülőnek sem feladata a betegség összes tünetének felismerése” – írták. A szakszervezet szerint a tanárok nem is rendelkeznek azzal a tudással, hogy megállapítsák, melyik diák koronavírusos, arról nem is beszélve, hogy sokszor tünetmentes személyek is fertőzhetnek. Hangsúlyozták: a kormány feladata olyan feltételek meghatározása, amelyek teljesülése esetén léphet a gyermek, a tanuló az intézménybe. A PDSZ szerint ilyen volna például a kötelező nyilatkozattétel arról, hogy tartózkodott-e a gyermek vagy valamely vele egy háztartásban élő személy szeptember 1. előtt 14 nappal olyan országban, amelynek besorolása sárga vagy piros volt, illetve zöld besorolása időközben változott. Ez esetben tesztelés vagy 14 napos karantén előírását tartanák szükségesnek. Ezt azonban egyelőre nem írták elő, ahogy azokat a javaslatokat sem támogatta az oktatásirányítás, hogy legalább a veszélyeztetett korcsoportba tartozó pedagógusokat szűrjék rendszeresen, illetve a tankerületek szerezzenek be érintésmentes hőmérőket.

Schanda Tamás első tesztje negatív lett.