Zöldzóna;környezetvédelem;túlfogyasztás;

- Késve, de idén is eljött a túllövés napja

A koronavírus-járvány és a válság miatt több hetes csúszással érkezett el az időpont, amikortól az emberiség már a következő generációk erőforrásait fogyasztja.

2020-ban a túllövés, azaz az emberi túlfogyasztás napja augusztus 22-re esik – írja a KÖVET Egyesület. Ez az a nap, amikor az emberiség igénye az elérhető természeti erőforrásokra meghaladja a Földünk által évente újratermelni képes készletet. A fordulópont 2019-ben július 29. volt, tehát a COVID-19 világjárvány több mint 3 héttel „segített” kitolni a határnapot.

A túllövés napját a Global Footprint Network (GFN) nevű nemzetközi szervezet számolja ki évről évre, összehasonlítva a Föld adott évre vonatkozó biokapacitását az emberiség ökológiai lábnyomával. A 2020-as év a COVID-19-es járványból adódóan más, mint az előzőek voltak, ezért a GFN szakértők a legmfrissebb adatokkal és a legésszerűbb feltételezésekkel korrigálva végezték el a számítást.

A kutatócsoport ezek alapján 9.3%-os globális ökológiailábnyom-csökkenést határozott meg az előző év azonos időszakához képest. Ennek fő okai a karbonlábnyom 14.5%-os, illetve az erdők kitermelésének 8.4%-os csökkenése 2019-hez képest. A világjárvány ugyanakkor jelentős hatással volt az élelmiszerláncra is, ami egyrészt növelte a hulladék mennyiségét, másrészt tovább rontotta az alultáplált, alacsony jövedelmű népesség helyzetét. Mindezek alapján a GFN szakértői azt a következtetést vonták le, hogy az emberiség élelmiszerlábnyoma összességében nem változott.

A túllövés napjához kapcsolódó kampány olyan megoldásokat javasol, amelyekkel a fordulónap még későbbre tolható. Néhány példa, amivel segíthetünk:

• ha karbonlábnyomunkat 50%-kal csökkentenénk, 93 napot nyernénk

• ha az élelmiszerhulladék mennyiségét globálisan 50%-kal csökkentjük, az 13 nappal tolná ki a túllövés napját

• ha autós közlekedésünket 50%-kal csökkentjük, és ennek egyharmadát közösségi közlekedéssel, a fennmaradó részét pedig gyalog és kerékpárral oldjuk meg, az újabb 13 nappal tolná ki ezt a dátumot

• ha húsfogyasztásunkat 50%-kal mérsékelnénk, és ezt növényi élelmiszerekkel pótolnánk, az további 17 nappal tolná ki a napot.

Ha minden évben 5 nappal ki tudnánk tolni ezt a dátumot, 2050-re elérhetnénk, hogy az emberiség már csak annyi környezeti erőforrást használ fel évente, amit a Föld képes újratermelni.

A globális túllövés az 1970-es évek óta évről évre ismétlődik. Az azóta eltelt időben 18 Föld-évnek megfelelő környezeti „adósságot” halmoztunk fel. Más szavakkal, ha feltételezzük, hogy a folyamat visszafordítható, 18 évbe telne, amíg bolygónk regenerálódna a természeti erőforrások túlhasználásából.

Magyarországon a globális átlagnál magasabb az egy főre eső túlfogyasztás; idehaza a túllövés napja 2020-ban június 14-re esett.

60 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 7-en vannak lélegeztetőgépen.