Egy májusi törvény értelmében augusztus 18-i hatállyal a kormány immár véglegesen, ingyen átadta a Budapesti Corvinus Egyetemet működtető Maecenas Universitatis Corvini Alapítványnak a Mol és a Richter 10-10 százalékát kitevő részvénycsomagot – derül ki a Mol, a Richter, az állami Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) és a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány mai, egyidejű tájékoztatásaiból. Az ügy előzménye, hogy – amiként arra a közlemények is utalnak – az állam 2019-ben még csak bizalmi vagyonkezelésbe adta át az alapítványnak a részvényeket, amelyek osztalékából remélik fenntartani az egyetemet. (Ebből a szempontból kedvezőtlen fejlemény, hogy a vírushelyzetre tekintettel, nyolc éve először elmaradt a Mol-osztalékfizetés. A Richter ugyanakkor fizetett osztalékot.)
Az idei szabály alapján egyébként júniusban ugyanennyi részvényt kapott ingyen – a vagyonkezelési kör kihagyásával – az államtól a „tehetséggondozást” végző Mathias Corvinus Collegiumot fenntartó Tihanyi Alapítvány is. Mindezek után az állam, vagyis az MNV tulajdonában csak 5,25 százaléknyi Mol- és 5,24 százaléknyi Richter-részvény marad.
Amint arról korábban beszámoltunk, a mégoly magasztos célok mellett a lépéssel egyszersmind kicselezték a Molnak az osztrák OMV felvásárlási kísérlete ellen több mint egy évtizede bevezetett alapszabályi korlátját is, amely szerint az olajcégben egy tulajdonosi kör legfeljebb 10 százaléknyi részvénnyel szavazhat. Az ügyben kedvezményezett alapítványok ugyanis, még ha az állammal kiemelten jó viszonyt is ápolnak – hisz ingyen kaptak meg egy-egy, ma egyenként több mint harmincmilliárdot érő Mol-csomagot, mi több, a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány kuratóriumi elnöke maga Hernádi Zsolt Mol-vezér –, tulajdonjogilag az államtól független, önálló részvényesnek minősülnek. Így az állam és a nebulókat okító „barátai” együtt már nem 10, hanem 25 százalékkal szavazhatnak a Mol-közgyűléseken. Ez a sánc még inkább eltántoríthatja a piacot egy esetleges ellenséges felvásárlás gondolatától.