További intézkedésre a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz továbbítottam a korábban feljelentésként értékelt kérdéséhez kapcsolódó újabb kérdését: válaszolta Polt Péter legfőbb ügyész Vadai Ágnesnek a lélegeztetőgép-botránnyal kapcsolatban. Az ügyészségi portálra feltett dokumentum szerint a levél válasz a DK parlamenti képviselőjének több mint két héttel ezelőtti írásbeli kérdésére.
Az ellenzéki politikus abban a 24.hu „Jól kereshetett a lélegeztetőgép-botrányba keveredett szlovén cég a magyar biznisszel” címmel megjelent, a szlovén Necenzurirano oknyomozó újságra hivatkozó cikke alapján érdeklődött Polt Péternél.
Koronavírusos betegek kezelésére alkalmatlan
A szlovén lap információi szerint ugyanis a magyar kormány 49 ezer eurós darabáron vett 110 darab lélegeztetőgépet azon a közvetítőcégen keresztül, amely korrupciós botrányba keveredett és amellyel a szlovén kormány szerződést bontott. Mint írták, a Geneplanet tavasszal abban állapodott meg Orbán Viktor jóbarátjának, Janez Jansának a kormányával, hogy leszállítanak nekik 220 lélegeztetőgépet. Kiderült azonban, hogy a Siriusmed R30 lélegeztetőgépek fejlesztés nélkül nem alkalmasak a koronavírusos páciensek kezelésére, ezért 110 gép leszállítása után felbontották a szerződést Jansáékkal.
A dolog furcsasága, hogy a szerződés felbontását Marko Bitenc, a Geneplanet igazgatója javasolta. A Necenzurirano azzal magyarázza ezt a különös lépést, hogy Bitenc ekkor már tudhatta, hogy a magyar kormány segíthet neki. Megjegyzik, hogy Szijjártó Péter májusban kétszer is Szlovéniában
tárgyalt, a külügyminisztérium egyik fő feladata a veszélyhelyzet idején pedig pont a lélegeztetőgépek beszerzése volt.
A szlovén oknyomozó portál információi szerint Magyarország 5,4 millió eurót fizetett 110 darab lélegeztetőgépért a Geneplanetnek, és az árat előre átutalta.
A 49 ezer eurós darabár pedig 10 ezer euróval több mint amennyit a szlovének fizettek érte.
Legalább szabálytalan a közbeszerzés?
Mint arról korábban a Népszava is beszámolt, Vadai Ágnes az ügyben először július 12-én tett fel kérdést a legfőbb ügyésznek a majdnem duplaárú lélegeztetőgépek ügyében, a korrupció, de legalább a szabálytalan közbeszerzés gyanúját felvetve.
Polt Péter – szintén az ügyészségi honlapon olvasható – július 27-i válaszában jelezte, hogy Vadai megkeresését feljelentésként értékelte, és a Budapesti Rendőr-főkapitányságra továbbította. „A nyomozó hatóság megítélése, hogy a feljelentés tárgyát képező magatartás bűncselekmény gyanúját kelti-e, és emiatt a nyomozás elrendelésének van-e helye” – közölte akkor a legfőbb ügyész.