Videó;szabadságharc;Színház- és Filmművészeti Egyetem;hallgatók;alapítványi iskola;

Demonstráció a Parlament előtt, míg odabennt döntenek az egyetem sorsáról

- Színész- és rendezőlegendák öröksége: bátran kiállnak önmagukért az SZFE hallgatói (videó)

Videóüzenetben szólítanak ellenállásra az egyetemisták.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói azután sem hallgatnak, hogy az intézmény üzemeltetése alapítványi kézbe került, az élén egy olyan kuratóriummal, melyben egyetlen, az egyetem által javasolt tag sincsen – írja a 24.hu. Az egyetem hallgatói önkormányzatának Facebook-oldalán látható kisfilmben hangsúlyozták a 155 éves múltú intézmény napjainkban elért eredményeit.

A videóban elhangzik: az elmúlt tíz évben az itt végzett színművészek 96 százaléka jelenleg is aktív; 78 százalékuk kőszínházban, közülük 38 százalék vidéki színházakban kezdte pályáját. Kiemelték:

„az utóbbi 30 évben az összes színházi állami díjjal kitüntetettek 74 százaléka, a filmes állami díjat kapóknak pedig 67 százaléka végzett egyetemünkön.”

Továbbá büszkén sorolták azt is, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetemen kívül a világ egyetlen filmes felsőoktatási intézménye sem volt képest három egymást követő évben – 2016-ban, 2017-ben és 2018-ban – három hallgatói alkotással Diák-Oscar-jelölést kapni. Ezt Kovács István 2018-ban díjra is váltotta.

– A nemzedékek tudását a mester-tanítvány viszony örökíti tovább. A professzorok rendszeresen legkiválóbb tanítványaikat veszik maguk mellé tanársegédnek, amely például Ódry árpád, Várkonyi Zoltán, Hegedűs D. Géza és ifjabb Vidnyánszky Attila egymásba kapcsolódó pályaívében látható – 

összegezte a videó. 

 

Végül a hallgatók felhívást tettek közzé: 

„A Színház- és Filmművészeti Egyetem generációkon átívelő örökségét most politikai, ideológiai céloktól vezérelve lerombolják. Ne hagyjuk, hogy egy egyetem szabadságharcát sárba tiporja a hatalom! Kiállunk a jövőnkért, a magyar kultúra jövőjéért!”

Jelenleg is zajlik a kontaktkutatás.