Budapest;közétkeztetés;menza;

Képünk illusztráció

- Ellenzéki hajszálak a fideszes tarhonyában

Fortyog a budapesti közétkeztetési katlan. Poloska, sok tízmilliós bírságok, Fidesz-közeli cégek adják hozzá az alapanyagot, amit politikai alkuk fűszereznek.

A közétkeztetési piac – aminek éves forgalmát 150 milliárd forintra teszik – elsősorban a biztos profit miat vonzza a kormányközeli vállalkozókat. A szereplők között vagy mögött felsejlik a fideszes Bánki Erik, egy korábbi államtitkár, de a menzabizniszbe beszállt 24 éves focistáról sem nehéz feltételezni, hogy csak nevét adja a céghez, amelynek formailag tulajdonosa.

A politikai kapcsolatokra és a fideszes kavarásokra jó példa Józsefváros, ahol az új kerületi vezetés Pikó András polgármesterrel az élen nem volt elégedett a közétkeztetés minőségével, így a járvány idején kapott áremelési kérelmet nem fogadták el. Majd a jogsértőnek tartott tulajdonosváltás miatt – a Klassz Menza Kft. tavaly vásárolta fel a korábbi szolgáltató Pensio Kft. közétkeztetési üzletágát – érvénytelenítették az előző ciklusban kötött megállapodást, és a feladatot egy másik cégre, az Eurest Kft.-re bízták.

A cégváltás miatt az Orbán-család ügyvédje, Bajkai István mellett is feltűnő Lukács Rudolf főként vidékről verbuvált tüntetőkkel tiltakozást szervezett. Ráadásul a Közbeszerzési Döntőbizottság jogsértőnek találta az önkormányzat eljárását és 50 millióra büntette az önkormányzatot – igaz, Józsefváros intézményei még így is 120 millióval olcsóbban jutnak hozzá a szolgáltatáshoz, mint korábban. A kerület pert indított, amelynek végén a bírság maradt ugyan, de az Eurest tovább szolgáltathat, ameddig az új, július végén meghirdetett tenderen ki nem választják az új közétkeztető céget.

A momentumos Soproni Tamás, Terézváros új polgármestere is felbontotta az elődje, a fideszes Hassay Zsófia által aláírt szerződést a Junior Vendéglátó Zrt.-vel, mondván „nem maradhat napirenden olyan döntés, ami mögött jogsértés gyanítható, és csak akkor garantált az eljárás tiszta lebonyolítása, ha új pályázatot írnak ki”. Ugyanis a Közbeszerzési Hatóság 8 millió forintos bírsággal sújtotta a kerületet a Hassay ideje alatt lefolytatott eljárás miatt. Soproniék új tendert hirdettek, július közepén pedig szerződést kötöttek a nyertes Prizma-Junior Zrt.-vel. A helyzet azért pikáns, mert a Prizma-Junior valójában az elzavart Junior Vendéglátó: a céget tavaly nevezték át.

A társaság vezetőségében 2018 végéig ott ült Gál Pál Zoltánt, aki az egykori fideszes államtitkár, Gál András Levente testvére. A Prizma cégcsoporthoz tartozik a PQS International Kft. is, amely 2017-ben az akkor éppen Tombor András érdekkörébe tartozó Dig Hungary Kft.-vel közösen végezte a BKV járművek takarítását. 

Régi-új céget hozott ki győztesnek Kispest is. A XIX. kerületi önkormányzat korábban Józsefvároshoz hasonlatosan a Pensio Magyarország Kft.-vel szerződött a közétkeztetésre, de tavaly októberben új tendert hirdettek. A három jelentkező közül végül az az alig egy éve alapított Szakácstündér Kft. nyert, amely egy 24 éves focista tulajdonában van. Hadházy Ákos, a korrupciós ügyekben vizsgálódó független országgyűlési képviselő bírálta a tendert, szerinte nem rendelkezett megfelelő referenciákkal a cég. A Szakácstündér azzal védekezett, hogy a pályázat előtt felvásárolt Menzaminta Kft. referenciáit használta. Ez a társaság ugyanis Újpesten szolgáltat, a korábbi fideszes kerületi vezetéssel 2014-ben állapodtak meg: 10 évre szerződtek 9 milliárdért. A kispesti szocialisták korrupciógyanús botrányai miatt szorongatott helyzetben lévő MSZP-s Gajda Péter polgármester végül nem írta alá a 3,6 milliárdos szerződést a Pensióval. A Közbeszerzési Döntőbizottság májusban az egész eljárást megsemmisítette és 100 milliós bírsággal sújtotta a kerületet. Kispest egyelőre nem írt ki új pályázatot. 

A II. kerületi önkormányzat is szabadulna menzacégétől. Jelenleg belső vizsgálat folyik a Hungast ellen egy óvodai tányéron talált poloska miatt: a botrány kapóra jött az ellenzéki vezetésű önkormányzatnak – a vizsgálat eredményéről megkérdeztük a kerületet, de nem kaptunk választ. A legnagyobb hazai közétkeztetőnek számító Hungast cégcsoport sikerei mögött sokan Bánki Eriket, a Fidesz országgyűlési képviselőjét sejtik. Egy biztos, a holding tulajdonosának testvére – Bánki saját bevallása szerint – a fideszes politikus „jó barátja”. Mi több, Bánki idén júliusban benyújtott egy olyan törvénymódosítást, amely lehetővé tette, hogy a Hungast mögött álló György Tamás megvegye a pécsi futballklubot. 

Minden jel szerint a Fidesz-közeli vállalatok sikeresen horgásznak a közétkeztetési zavarosban. Pedig nem is olyan régen a kormány még azt ígérte, rendet vág a szektorban biztosítva az egészséges étkezés feltételeit. Lázár János még Miniszterelnökséget vezető miniszterként jelentette be 2016-ban, hogy a kormány a hulladékkezelés mintájára a közétkeztetést is központi irányítás alá vonná. 2017 májusában az akkor még kormánykritikus Magyar Nemzet egy törvénytervezetet is megszerzett, amely azzal indokolta az államosítást, hogy a menzákon 20-30 évvel ezelőtti állapotok uralkodnak, a szolgáltatók jellemzően olcsó, rossz minőségű alapanyagokat használnak fel, mivel az elsődleges szempont a profit. Végül a Fidesz erős emberei megfúrták a terveket. 

Papcsák Ferenc indította el a sikersztorit Zuglóban

Közétkeztetési kétharmad

A közelmúltban a közétkeztetési piacon jelentős átalakulás történt a cégfelvásárlásoknak köszönhetően. A főszereplő a Hungast Holding Zrt., amelyről egy ideje azt rebesgetik, hogy ez a társaság lehet a nyertese az állami menzakoncessziónak. A Hungast a kormányzati stratégiaalkotás idején vásárolta fel két korábbi riválisát: a Sodexot, illetve a Zóna Vendéglátó Kft.-t. Korábban már megvette a Gyermekmenza Kft.-t, illetve többségi tulajdont szerzett az Elamen Zrt.-ben. Ezzel egy tulajdonosi körnél összpontosul a közétkeztetés és a munkahelyi vendéglátás jelentős része, a cégcsoport az ország kétharmadában szolgáltat. A Hungast a fideszes Papcsák Ferenc egykori zugló polgármester segítségével vetette meg a lábát Budapesten, azóta is ez a cég főz a kerületre. De a fideszes önkormányzatok többségének is: a fellelhető szerződések szerint ők biztosítják a közétkeztetést az I., a II., a III., a VII., részben a IX. és a XIII. kerületben.

Nagy darabot hasít ki a fővárosi közétkeztetési tortából a Junior Holding is, amely az V., a VI. a XXI. és a XXIII. kerületet látja el. Ezek közül az eredetileg 2,7 milliárdosra taksált, de végül 4,4 milliárd forintra kerekedő csepeli megbízást tavaly nyáron húzták be. A Klassz Menza Kft. tavaly vásárolta fel a Pensio Magyarország Kft. közétkeztetési üzletágát és ezzel az övék lett a a XI., a XVII. valamint a VIII. a X. és a XIX. kerület is. Igaz, az utóbbi háromból azóta részben kiebrudalták őket. A Klasz Menzát viszont már korábban bekebelezte a Kórház- és Menzaétkeztetés Kft. A céget eredetileg pénzügyi tevékenység végzésére alapították, de azóta már üzleti kapcsolatban állnak Mészáros Lőrinc felcsúti fideszes milliárdossal. A cég előbb Eger, Miskolc, majd a XV. kerületi önkormányzat közétkeztetési tenderét is megnyerte. A vállalkozás köré mára Gasztvital néven szerveztek cégcsoportot. Legutolsó nagy dobásuk a G7 beszámolója szerint Kőbánya 10 évre szóló csaknem 10 milliárd forintos megbízása volt az önkormányzati választások előtt pár nappal.

Poloska, mérgezés, romlott ételAz utolsó átfogó, nagyszabású ellenőrzést éppen a beharangozott államosítás előtt, a 2015-2016-os tanévben tartotta a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hatóság (Nébih). Akkor az ország nagyjából 3000 főző- és 6500 tálalókonyhájából 1700-at ellenőriztek rajtaütésszerűen. A konyhák csaknem negyede elégtelenre vagy alig kettesre vizsgázott és csupán 7 százalékuk kapott jeles minősítést. 2016-tól a Minőségvezérelt Közétkeztetés Program keretében minősítik a konyhákat élelmiszerbiztonsági és minőségi szempontok szerint. A Nébih oldalán fellelhető táblázat szerint a fővárosi konyhák túlnyomó többsége jó vagy éppen jeles minősítésű. Ez persze nem jelenti azt, hogy időről időre ne lennének gondok. Legutóbb az egyik rózsadombi óvoda menzáján találtak találtak poloskát egy tányéron. Óbudán három évvel ezelőtt csaknem háromszáz gyermek betegedett meg a Gyermekmenza Kft. ebédjétől. A társaság mindvégig tagadta a vádakat, de végül jogerősen elmarasztalták. Az akkori polgármester, a fideszes Bús Balázs nem bontott szerződést a céggel, ma is ők főznek a gyerekeknek. Idén júniusban pedig az Eurest Kft. XVIII. kerületi főzőkonyhájában talált romlott és ismeretlen eredetű élelmiszert a Nébih.

A balesetben egy 35 éves férfi meghalt, 24-en kórházba kerültek, egy embert súlyos sérülésekkel ápolnak.