hitel;statisztika;lakáshitel;kamatok;

- Biztonságra törekszenek a hitelfelvevők

Bár a koronavírus-járvány tavasszal visszafogta a lakáshitel-felvételi kedvet, a féléves adatok már némi változást mutatnak: a szerződéses összeg csak minimálisan csökkent.

Januártól június végéig összesen 445 milliárd forintnyi új lakáshitelre kötöttek szerződést a bankok. Ez az egy évvel korábbi 456 milliárd forinthoz képest 3 százalékos visszaesés. Az új lakáshitel-szerződések összege júniusban 68 milliárd forintra rúgott, ami 5 milliárd forinttal haladja meg az idei mélypontot jelentő, májusi 63 milliárd forintot – összegzi a jegybanki adatok alapján a folyamatokat a money.hu. Az is látszik, hogy a hitelfelvevők egyre kevésbé akarnak kockáztatni: a folyósított kölcsönök mindössze 1 százaléka volt rizikósnak számító, változó kamatozású lakáshitel. Ezeknél a törlesztőrészlet 3-12 havonta változhat, azaz kedvezőtlen gazdasági környezetben akár jelentősen meg is emelkedhet. A jegybank régóta szorgalmazza is a korábban felvett, változó kamatozású hitelek rögzítettre váltását, eddig kevés sikerrel. Az új hitelfelvevők körében viszont a fenti adatokból is láthatóan célba ért az üzenet.

A hitelkínálatban szerepelnek 1-5 évig, 5-10 évig vagy annál hosszabb időre rögzített kamatozású lakáskölcsönök; utóbbiak számítanak a legbiztonságosabbnak. A több mint 10 évig fix kamatozású hitelek egyre népszerűbbek, a tavalyi 10 százalék után az idei első félévben már 14 százalékos volt a részesedésük az új lakáshitelek piacán. A folyamatot serkentheti, hogy olcsóbbak lettek a fix kamatozású hitelek. Az átlagos költség-mutató ugyanis most 4,4 százalék volt, szemben az egy évvel korábbi 5,09 százalékkal.

A money.hu elemzéséből az is kiderül: az államilag támogatott lakáshiteleknél is látható a további bővülés. Az idei első félévben összesen 77 milliárd forint értékben kötöttek a bankok szerződést támogatott lakáshitelekre. Ez 73 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. A növekedésben nagy szerepet játszik, hogy tavaly júliustól jóval többen vehették igénybe a kedvezményes konstrukciókat. Azóta például a családok otthonteremtési támogatása (csok) keretében a kétgyermekes családok is igényelhetnek legfeljebb 10 millió forint kölcsönt használt lakás vásárlására. Márpedig az újonnan felvett lakáshitelek többségét - közel 70 százalékát - használt lakások vásárlásához veszik fel.

A piaci feltételekkel igényelhető hitelek ehhez képest 10 százalékkal visszaestek az idei első félévben: összegük 365 milliárd forintot tett ki. A visszafogott kereslet a money.hu szakértői szerint elsősorban a koronavírus-járvány számlájára írható: sokan ugyanis a bizonytalan helyzet miatt elhalasztották a hitelfelvételt.

A Fidesz támogatói szerint az országban jól mennek a dolgok, de nagyobb azoknak a tábora, akik szerint nem jó az irány.