A nő a 2018-as országgyűlési kampányban vált ismertté "csengeri örökösnőként". Az asszony azt állította magáról, hogy 1300 milliárd forintnyi vagyont örökölt, amit többek közt Kósa Lajos is elhitt. Az asszony befektetési tanácsokat kért a Fidesz politikusától, akivel többször is találkozott, és egy megállapodást is aláírtak közjegyző előtt. Kósa később elismerte a dokumentum valódiságát, de csalónak nevezte az asszonyt, aki még azelőtt elhagyta az országot, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda beidézte volna kihallgatásra. A nőt nemzetközi elfogatóparancs alapján Svájcban fogták el. Miután megtörtént a kiadatása, hazahozták, őrizetbe vették és letartóztatták. Tavaly júniusban szabadult a börtönből, azonban bűnügyi felügyelet (házi őrizet) alatt maradt: nyomkövetőt kellett viselnie.
A Mátészalkai Járásbíróság mai határozatával a különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények miatt indult eljárásban 2020. szeptember 5-ig ismét elrendelte P. Mária letartóztatását - derült ki a Nyíregyházi Törvényszék közleményéből.
Mint emlékeztetnek: a megalapozott gyanú szerint az asszony 2014-től több személytől és cégtől kért kölcsön nagyobb összegeket arra hivatkozással, hogy azokat a Németországban elhunyt édesapja halála után neki járó, nagy összegű hagyatékból szándékozik visszafizetni. A visszafizetési határidők lejártát követően a kölcsönvett összegeket nem fizette vissza, ezáltal 20 sértettnek összesen mintegy 778 millió forint kárt okozott, melyből csak néhány millió forint térült meg.
A bíróság 2018. szeptember 7-én letartóztatta a gyanúsítottat, majd 2019. június 21-től bűnügyi felügyeletét rendelte el. Az asszony azonban az otthonában töltött bűnügyi felügyelet alatt újabb bűncselekményt követett el: a korábbiakhoz hasonlóan egy ismerősétől 8.350.000 forintot csalt ki, amit a mai napig nem fizetett vissza.
Mivel a gyanúsított az elmúlt években sorozat jelleggel követte el a fenti cselekményeket, és azt a bűnügyi felügyelet alatt is folytatta, a bíróság döntése szerint megalapozottan lehet tartani arról, hogy szabadlábra helyezése vagy a bűnügyi felügyelet meghosszabbítása esetén újabb bűncselekményt követne el. Fennáll a veszélye annak is, hogy az eljárásban részt vevő tanúk befolyásolásával a bizonyítást veszélyeztetné, vagy megszökne, elrejtőzne a hatóságok elől. Mindezek alapján a bíróság újból elrendelte a letartóztatását - írják.
A végzés nem végleges, a gyanúsított és védője fellebbezést jelentett be ellene. A jogerős döntést a Nyíregyházi Törvényszék fogja meghozni.