kalóz;NAV;rajtaütés;tévéadás;streaming;

- Kalóz tévéadót kapcsoltak le Budapesten a NAV nyomozói (videó)

A feketén működtetett stream oldalról 88 magyar nyelvű tévécsatornát lehetett elérni, az előfizetők meghívás alapján kerülhettek be a körbe.

Illegális műsorszórásra berendezett szerverteremre bukkantak az adóhivatal munkatársai Budapesten. A 88 magyar nyelvű tévécsatornát kínáló weblapnak 8 ezernél is több regisztrált felhasználója volt.

A szerzői jogok megsértésével a kalóztévé csaknem 200 millió forint vagyoni hátrányt okozott – írja Facebook-oldalán a NAV.

Beszámolójuk szerint az illegális műsorszóró megálmodója egy nagykanizsai férfi volt, aki édesanyja tévészolgáltatását szerette volna a saját otthonából nézni. Ehhez talált is szerverszolgáltatót, egy budapesti férfi személyében, aki neten kezdte el közvetíteni az egyik legismertebb, országos lefedettségű távközlési szolgáltató műsorát. A streamre először csak néhányan csatlakoztak, de hamar jött az ötlet, hogy ezzel pénzt is lehetne keresni.

A két férfi ezután társult, és „meghívásos alapon” kezdte hirdetni a streamoldalt, ahhoz csak már meglévő előfizetői ajánlásra lehetett csatlakozni. Regisztrációval és az előfizetési díj átutalásával az illegális IPTV-szolgáltatás bárkinek, bárhol a világon, bármilyen okoseszközzel elérhetővé vált. A nyomozás jelenlegi adatai szerint több mint nyolcezren vették igénybe, csomagtól függően kétezer vagy ötezer forint fejében. 

A páros az üzletből megközelítőleg 600 millió forint bevételre tett szert,

ezért a NAV a vagyongyarapodásukat is vizsgálja.

Számítógépből és lisztből is betáraztak

A technikai hátteret nyújtó fővárosi férfi otthonából a nyomozók 52 asztali számítógépet, dekódereket és tévékártyákat foglaltak le, az illegális sugárzást biztosító 6 szervert pedig azonnal leválasztották a hálózatról. A budapesti ingatlanban egyébként az informatikai felszerelésen túl hegyekben állt a tartós élelmiszer is, a fiatalember több száz kiló lisztet, konzervet és tésztát halmozott fel a koronavírus-járványtól való félelmében, a házkutatás idején már több hónapja ki sem merészkedett az utcára.

A jogdíjak megfizetése nélkül nyújtott illegális IPTV-szolgáltatás szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogokat sért, ami bűncselekmény, elkövetőjére akár a 8 év szabadságvesztés is kiszabható - hangsúlyozza az adóhivatal.

A nő végül ötezer forintot adott a férfinak, így elhagyhatta az épületet.