Maffiaszerű leszámolás, furcsa módon megkéselt (vagy öngyilkosságot megpróbáló) koronatanú, krimibe illő fordulatok, gyanúsan tétlenkedő igazságszolgáltatás – ez nem valamelyik Scorsese-film jellemzése, hanem maga a valóság – Máltán. A héten nyaki és hasi szúrt sebekkel vitték kórházba azt a taxisként dolgozó férfit, akinek másnap lett volna bírósági meghallgatása, mégpedig a kaszinókirályként emlegetett vállalkozó ellen készült tanúskodni. A taxis egykor a milliomos „ügyintézője” volt, és – állítása szerint – a kaszinókirály volt az, aki megbízást adott Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságíró három évvel ezelőtti megölésére.
Melvin Theuma kedd este ügyvédjével egyeztetett a másnap reggelre kitűzött bírósági meghallgatásáról. Elbúcsúztak, ám az ügyvéd hamarosan riasztotta a rendőröket, mert a koronatanú – szokásával ellentétben – nem telefonált neki, hogy hazaért. Fél 10 körül a fürdőszobájában találtak rá, vértócsában, nyaki és hasi szúrt sebekkel, kezében késsel. A rendőrség szerint öngyilkosságot kísérelt meg, és ezt meg is erősítette egy nyomozónak, mielőtt kórházba vitték. A 42 éves férfit megoperálták, lapzártánkkor állapota „kritikus, de stabil”. Hogy nélküle megállna-e a vád a perben, amely még el sem kezdődött, erősen kétséges. Rendszeresen fenyegették, legutóbb meghurkolt kötelet találtak a lakása mellett, egy közlekedési táblára akasztva. Őrei a társasház bejáratánál álltak, miközben vérbe fagyva feküdt a harmadikon; felfoghatatlan, hogyan történhetett meg ez az „állam tanújával”.
A koronatanú titkai
A taxis Theuma eredetileg pitiáner bűnöző volt, uzsorakölcsönnel és tiltott szerencsejátékkal foglalkozott. Idővel Yorgen Fenech milliomos vállalkozó „ügyintézőjévé” nőtte ki magát. Letartóztatásakor
2 millió eurónyi elrejtett készpénzt foglaltak le a lakásában. A merénylet után, elmondása szerint, félteni kezdte az életét. „Életbiztosításként” bizonyítékokat gyűjtött, titokban felvette a főnökével folytatott beszélgetéseit.
Ezek alapján tavaly novemberben vádalkut kötött, büntetlenségért cserébe részletes feltáró vallomást tett. Azt mondta, a kaszinókirályként emlegetett Fenech adott megbízást Daphne Caruana Galizia oknyomozó újságíró megölésére, amit ő (Theuma) közvetített a végrehajtóknak.
A riporter, aki korrupciós botrányok feltárásával befolyásos és dühös ellenségeket szerzett, maffiaszerű leszámolás áldozata lett, a kocsijában robbantották fel 2017. október 16-án. A következményekbe azóta belebukott Joseph Muscat munkáspárti miniszterelnök kormánya és több rendőri vezető. Július közepén a merénylet utáni ezredik napon, gyertyagyújtással emlékeztek az újság-íróra. „Daphne jelzőtűz volt a sötétségben, és mi fogadjuk, hogy tovább visszük a fáklyát, amíg fény derül a teljes igazságra”, fogalmaztak üzenetükben a civil szervezők.
A gyanúsított milliomos novemberben jachton próbált külföldre szökni; akciófilmbe illő tengeri üldözéssel fogták el. Yorgen Fenech jellegzetes figura a szigetországban. Érdekeltsége van a legzsírosabb ágazatokban: vendéglátás, ingatlan, kaszinó, energia. Az övé a szigetország legmagasabb épülete, a Portomaso Business Tower. Nem csinált titkot politikai kapcsolataiból, kormánypárti és ellenzéki vezetők, főrendőrök (voltak) a barátai. Fenech tagadja, hogy köze van a gyilkossághoz. Helytelen volna külsőségek alapján ítélni, ám óhatatlanul az jut róla az ember eszébe: kopaszra borotvált fejjel, napszemüvegben, drága öltönyben, Rolls-Royce-ban cigarettázva (így szeret mutatkozni) Scorsese-filmbe illene.
Panama és Acapulco
A járványszünet után újra kezdődött bírósági meghallgatásokon előzőleg azt is állította a koronatanú: Christian Cardona akkori gazdasági miniszter 350 ezer eurót (120 millió forint) fizetett a bérgyilkosoknak.
A politikus szintén tagad, nevét azonban nem először hozzák kapcsolatba kétes ügyekkel, az azeri részvételű erőmű-építéstől az offshore számlákra menekített, gyanús pénzekig. Caruana Galizia röviddel halála előtt azt írta róla, hogy németországi látogatásán kuplerájba ment. Cardona fenyegetőzött, aztán mégse perelt. A szerző ugyanis magabiztosan megnevezte a bordélyt (Acapulco FKK), a látogatás pontos idejét és a politikus kísérőjét is. A perben pedig kérhette volna, hogy ezeket vessék össze a mobiltelefonok adataival.
Szembeötlő, hogy a bíróság a terhelő vallomás hatására sem rendelte el a volt gazdasági miniszter kihallgatását, kommunikációs eszközeinek lefoglalását, pláne őrizetbe vételét. A gyilkossági ügy és a kapcsolódó korrupciós botrányok hálója egyre szövevényesebb, a részletek zavarosak, a vallomások tele ellentmondással. A szemlélőnek az a benyomása, mindenki csak mentegetőzik és ködösít. De végre legalább beidézték Keith Schembrit, az egykor rendkívül befolyásos miniszterelnöki kabinetfőnököt, akit sokáig érinthetetlennek tartottak. Schembri a bíróságon tagadta, hogy „súgott” a gyanúsítottnak, amikor a letartóztatása előtt hosszan beszélt vele telefonon. Állítása szerint a kormányfő nevében óvta a milliomost, ne próbáljon szökni.
A holland nem nyugszik
E hónap elején nyilvánosságra került Peter Grech legfőbb ügyész feljegyzése, amelyet a Panama-iratok kapcsán írt a rendőrségnek (2016). Aggodalmát fejezte ki, hogy az egyik gyanúba keveredett cég, a Nexia BT szervereinek lefoglalása jogilag kockázatos, „drasztikus” és „kontraproduktív” lenne; magyarán leállította a nyomozókat. Ez az a cég, amelynek közreműködésével Schembri és egy másik kormánytag, Konrad Mizzi offshore számlákat nyitott. A meggyilkolt újságírónő fia, Matthew Caruana Galizia úgy reagált: még élhetne az édesanyja, ha a főügyész azt mondja a rendőröknek, „végezzék a dolgukat”. Ugyanez a Grech főügyész tavasszal elutasította, hogy a gyilkosság kivizsgálását nemzetközi nyomozócsoport vegye át az Europol felügyeletével.
Pieter Omtzigt, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének holland rapportőre változatlanul nemzetközi akciót sürget; máskülönben attól tart, sose járnak a végére. Az ezredik nap alkalmából úgy fogalmazott: nem nyugszik, amíg igazságot nem szolgáltatnak, mert „a brutális merénylet továbbra is sötét árnyékot vet a máltai közéletre”. Hozzátette, Daphne számos leleplezése bizonyosodott be, noha annak idején hazugságnak nevezték. Ám a szomszédos Szicília nemcsak földrajzilag közeli Máltához, hanem hagyományaiban is. Könnyen lehet, nem egyetlen személy rendelte meg a robbantást, hanem alkalmi „konzorcium”. A három feltételezett bérgyilkos letartóztatásban van és hallgat. A szigetvilág belterjes klánrendszerének urai maguk között, a maguk módján intézik dolgaikat, nem hiányzik nekik külföldi segítség.