Változatlan kilátásokat jósol Magyarországnak az idei és a következő évre az Európai Bizottság kedden közzétett nyári gazdasági előrejelzése. Akárcsak tavasszal, úgy most is a bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékos csökkenését vetíti előre 2020-ra, amit 2021-ben 6 százalékos növekedés követhet.
A magyar gazdaság már a Covid-19 járvány előtt is a fokozatos lassulás jeleit mutatta, majd áprilisban elérte a mélypontot. A helyreállítás üteme ágazatonként más és más lesz az év hátralévő részében — jósolja a brüsszeli testület.
A kiskereskedelmi forgalom májusban valamelyest felpörgött, de a romló munkaerő-piaci helyzet korlátozza a háztartások vásárlóerejét. Az idegenforgalom és a hozzá kapcsolódó ágazatok tavasszal leálltak, és csak részleges fellendülésük várható az év hátralévő részében. Az ipari termelés 38 százalékkal esett vissza február és április között. A gyenge nemzetközi kereslet azt valószínűsíti, hogy a kapacitáskihasználás csak fokozatosan fog helyreállni. Az építőipart kevésbé befolyásolta a járvány miatti leállás, de a recesszió tovább ronthat a helyzetén.
A beruházások üteme már a pandémia előtt is alábbhagyott, a gazdasági visszaesés következtében valószínűleg több projekt végrehajtását felfüggesztik. Az Európai Bizottság az export hirtelen csökkenését jósolja 2020-ra, mivel a magyar kivitel a ciklikus termékekre, például a gépjárművekre, valamint az idegenforgalomra és az utazási szolgáltatásokra alapul.
A foglalkoztatottak száma február és április között csaknem 3 százalékkal esett vissza, de az ideiglenesen szabadságra küldött munkavállalók miatt ennél magasabb lehet az arány. A javulás első jelei májusban mutatkoztak, amikor nőtt a foglalkoztatottak száma és apadt a nyilvántartott álláskeresőké.
Az infláció üteme a járvány kitörése óta mérséklődött a csökkenő üzemanyagárak és a recessziónak a szolgáltatások árára gyakorolt hatása miatt. Az élelmiszerárak azonban továbbra is magasak a termékek és termények áremelkedése és az ellátási zavarok következtében. Az üzemanyagok és a dohány közvetett adójának emelése júliusban növelheti a fogyasztói árakat. Az infláció 2020-ban 3,5 százalékos lehet, ami 0,5 százalékos növekedés az Európai Bizottság tavaszi előrejelzéshez képest. A pénzromlás üteme 2021-ben várhatóan 2,8 százalékra eshet vissza, főként az élelmiszerárak mérséklődése miatt.