“Mikor azt hittük, hogy megláttuk a fényt az alagút végén, soron kívül kaptunk egy újabb vizsgálatot az Állami Számvevőszéktől” - mondta lapunknak Sebián-Petrovszki László, a Demokratikus Koalíció pártigazgatója. A DK-t május végén szankcionálta az ÁSZ az állami párttámogatás felfüggesztésével, mert szerintük nem tudták igazolni a támogatások 2017-2018. évi jogszerű felhasználását.
Az állami szervezet ellenőrzési szabályzata miatt azonban nem vizsgálták azt a körülményt, hogy a DK központi irodájában tárolt dokumentumok 2018-ban tűzvészben elégtek. Az ÁSZ felé most benyújtotta a párt azt az intézkedési tervet, amit ha elfogadnak, akkor ismét megkaphatják a zárolt 207 millió forintos évi támogatást.
Azonban a számvevőszék egy soron kívüli, a 2019. évre vonatkozó vizsgálatot is elrendeltek. A DK-tól bekérték egyebek mellett a könyvelési adatokat és szerződéseket. Sebián-Petrovszki érthetőnek nevezte az ÁSZ logikáját, hogy a tűzvész utáni időszakot kívánják vizsgálni, elmondása szerint minden szükséges dokumentumot át is adtak. Hozzátette, hogy mivel egy egyszerű levélben szólították fel őket a dokumentumok átadására, kétségeik vannak az eljárás jogszerűségében, de jóhiszeműen inkább együttműködtek.
Összesen három eljárást folytat így már a DK-nál a számvevőszék, ugyanis még mindig nem zárult le a pártalapítványuk vizsgálata sem, aminek dokumentumait szintén érintette a tűzvész. “Bizonytalanságban vagyunk” - mondta Sebián-Petrovszki.
“Még mindig a NAV-nál vannak azok a lefoglalt szerződések és számlák, amit az augusztusban kezdődő ÁSZ-ellenőrzésen be kellene szolgáltatnuk” - erről már Hajnal Miklós, a Momentum elnökségi tagja beszélt lapunknak. A Momentum pártirodájában tavaly azt követően tartottak házkutatást a pénzügyőrök, hogy az ÁSZ egy elhúzódó, zűrös ellenőrzés végén egyébként jogszerűnek ítélte meg a párt működését. Az ÁSZ először nem találta megfelelőnek a Momentum 2018-as választásra kapott kampánytámogatásának elszámolását, ezért akkor bejelentéssel élt a NAV-nál.
Ez a vizsgálat arról is emlékezetes, hogy a Momentum megváltoztatta a székhelyét, és bár erről tájékoztatta az ÁSZ-t is, a szervezet a szigorú eljárásrendre hivatkozva mégsem volt hajlandó ezt tudomásul venni és a régi címén kereste a pártot a dokumentumokért.
“Látva a DK jelenlegi, illetve a Jobbik korábbi helyzetét, könnyen juthatna bárki arra a következtetésre, hogy mindig a legerősebbnek tűnő pártokkal szemben lépnek fel a legkeményebben. Jóhiszeműen remélem, hogy a most legerősebb Momentum nem kerül hasonló helyzetbe” - jegyezte meg Hajnal.