Szlovénia;korrupciós ügyek;koronavírus;lemondások;

Ales Hojs belügyminiszter egy korábbi képen

- Lemondott a belügyminiszter és a rendőrfőkapitány Szlovéniában egy kormánytag korrupciós ügye miatt

Járvány elleni védőeszközök beszerzése miatt nyomoz az ügyészség, a kormány politikai indíttatásról, ellenzéki árnyékhatalomról beszél.

Lemondott kedden Ales Hojs belügyminiszter és Anton Travner országos rendőrfőkapitány Szlovéniában a Zdravko Pocivalsek gazdasági miniszter ellen indított ügyészségi nyomozás és házkutatás miatt – jelentette a Dnevnik című szlovén napilap. A központi nyomozó főügyészség (NPU) két hónappal ezelőtt kezdett nyomozni a koronavírus-járvány idején beszerzett védőfelszerelések ügyében. A Mladina című hetilap pedig a múlt héten tett büntetőjogi feljelentést Pocivalsek ellen.   

A baloldali ellenzéki pártok már márciusban kormányzati korrupciót gyanítottak a járványügyi beszerzések körül, de a gazdasági miniszter ellen benyújtott bizalmatlansági indítványukat nem szavazta meg a parlament. Erre utalhatott a lemondott Hojs, amikor politikai indíttatásúnak nevezte az ügyészségi nyomozást. Azt is sérelmezte, hogy az ügyészség nem értesítette őt, amikor több helyszínen is házkutatást tartottak, így a gazdasági miniszternél is. A belügy irányítója szerint kollégájának ráadásul a személyi szabadságát is korlátozták annak ellenére, hogy ő védett személy.

„Nehéz meggyőzni arról, hogy nem egyfajta politikai rendőrség áll az események mögött, pedig a rendőrség nem árnyékhatalom, hanem a nép szolgálatában kell állnia”– vélekedett Ales Hojs.
Zdravko Pocivalsek gazdasági miniszter ellen ügyészségi nyomozás indult

A lemondott kormánypárti politikus elismerte, hogy nem avatkozhat bele a rendőrség és az ügyészség munkájába, de szerinte „ számos büntetőügyet fektetnek a bíróságon és az ügyészségen”.

Az ügyészségi szerint a gazdasági miniszter politikai befolyásával élve előnyben részesített egyes cégeket a lélegeztetőgépek és szájmaszkok beszerzésénél, és 8 millió euróval károsította meg a költségvetést. A hatályos törvények szerint 8 év letöltendő börtönbüntetést is kaphat. Zdravko Pocivalsek korábban többször is visszautasította a vádakat, és azt hangoztatta, hogy a szerződések megkötéséről több minisztérium közösen hozott döntést, hogy az „arcvonalban harcolók” a lehető leghamarabb hozzájussanak a szükséges eszközökhöz.