Főleg a fiatalok körében tovább fokozódhat az elvándorlás Magyarországról, miközben a „számlagyárakat” ismét helyzetbe hozza a kormány – foglalta össze szombati tiltakozó közleményében a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE). Az MTI Országos Sajtószolgálatához eljuttatott dokumentum szerint a kisadózás, azaz a katázás szigorítási szándéka azt igazolja, hogy a kormány nem értette meg, hogy a munkaviszony és a vállalkozási, illetve megbízási jogviszony jelenleg nem választható szét.
Az MKOE leszögezte:
– A 3 millió forintos határral és a többes katázás betiltásával a kormány ellehetetlenítené azokat is, akik soha sem álltak munkaviszonyban, viszont természetszerűleg nagyobb megrendelőket, ügyfeleket szolgálnak ki – írta a szakmai egyesület. Szerintük a kata brutális adójogi szankcionálása, fűnyíró elven működő büntetőadóval való kísérése súlyos hiba. Ezért az interneten aláírásokat gyűjtenek a kedvelt adózási forma szabályainak módosítása ellen. Az akciót még tavaly novemberben indították el, amikor először felvetődött a szigorítás gondolta.
Ezzel szemben a Magyar Nemzet szombati számában Izer Norbert adóügyi államtitkár az állítja, hogy a jövő januártól tervezett új szabályokkal a kormány „igazságossá” teszi a katát.
Szerinte a változtatások a legtöbb katást nem érintik, de érdemben tisztíthatják a piaci viszonyokat. Mint fogalmazott „Szigorításról tehát nincs szó”. – Az adónem első évében, 2013-ban a katát választók csupán három százaléka volt korábban foglalkoztatott, addig 2019 végére az akkori 377 ezer katás közül majdnem 150 ezer alkalmazottként, legtöbbször munkaviszonyban dolgozott a vállalkozás megkezdése előtt – alapozta meg a változtatás magyarázatát Izer Norbert, aki szerint a kisvállalkozókat „nem egészen, és talán mégis” érinti a leendő szabályozás.
A kormány ellentétben az MKOE-vel egyértelműen azt várja a lépéstől, hogy eltűnik majd a tömeges bújtatott munkavégzés, megszűnnek a színlelt vállalkozási szerződések.