Érdekes nézni ezt a többfrontos "küzdelmet", amit a kormány vív. Fogalma sincs, nem is lehet, jön-e a COVID második hulláma, sőt azt sem sejti, miként éli túl az ország a sokak szerint még vége sincs első cunamit. De azért a hatalom „elszórakoztatja” magát a „kulturális harci terepen", bár már ő sem biztos, hogy követni tudja az operatív törzsek és akciócsoportok szaporodását, amelyek feladata a kormányzás - a kormány helyett.
Ezek az alakulatok a fej tanácstalanságát leplezik. A hatalom bizonytalansága még nem érte el a közvéleményt, amely egyelőre a túlélés egyéni taktikáinak megtalálásával foglalkozik. Még nem érintette meg a közösségi veszélyérzet: "piros pöttyös" növekedés, vagy - öt, hét százalékos - visszaesés lesz-e? A kormány a haját tépi. Fél, hogy tanácstalan impotenciája, a marketing-kormányzás szociális elégedetlenséget szül.
A rendőrség és a honvédség intakt. A COVID csak súrolta az erőszakszervezeteket, ezt az állami monopóliumot még csupán az érzékenyek és a túlérzékenyek fülét sértve, a retorikában használta fel a politika. A köznyugalmat szemlélve furcsa is a Századvég nevű kormányvégtag mozdulata: hirtelen(?) fontosnak tartotta, hogy honi kutatásának centrumába vonszolja a nyugati politikai zavargásokat, a rendőrség ottani éles kritikáját, hogy aztán arra jusson: bezzeg Magyarország a rend pártján áll.
Általában sosem árt, de hogy konkrétan miért most kell ezt világgá kiáltani? Ezt inkább szükségesnek látott elővágásként értékelhetjük, semmint a hatalomra nézvést Nyugaton támadt valóságos veszély lecsapódásának. A Századvég primitív: „A nyílt társadalmat támogató baloldali szervezetek és politikusok a rendőrség szerepének, funkciójának felülvizsgálata, a rendőri állomány méretének korlátozása mellett lobbiznak..., az Egyesült Államokban a minneapolisi önkormányzat feloszlatta a rendőrséget", Seattle elfoglalt városrészében pedig fegyveres demonstrálók rendőröktől mentes „autonóm zónát” kiáltottak ki. E „történelmi fejleményekre” tekintettel tehát a Századvég megvizsgálta, hogy Magyarországon "ezek az attitűdök" mennyiben vannak jelen. Semennyire: hazánkban a rendőri szervekben bíznak a legtöbben, a válaszadók csaknem négyötöde elégedett a rendőrség munkájával. Még nagyobb az elutasítottsága annak, hogy hazánk „rendőrállam volna”.
Nem ismerjük ezen állítás forrását, de tudjuk, a rendőrállam nem azzal kezdődik, hogy az utcasarkon ellenzékieket ütlegelnek. Viszont mondható-e túlérzékenynek az, aki felfigyel az ország militarizálására, a hatalom rendészeti nyelvezetére, ha a vírus ellen járőröző katonákat lát, ha katonai kórházparancsnokok, szakértők bukkannak fel magáncégeknél?
Magyarország rendpárti – mondja a Századvég. Tudjuk. Ezért nem tudta 2006-ban puccsal megdönteni a Fidesz a kormányt, s ezért tudta végrehajtani 2010-ben az alkotmányos puccsot az Orbán-kormány. Az ország most is csendes. Hogy az is maradjon, arra tudja a „megoldást” a Századvég: még több rendőrt az utcákra! Hogy a hatalom nyugodtabban aludhasson, amíg a nemzet álmodik.