A makákóiról híres Lopburiba a nagyjából kétezres majompopuláció miatt általában turisták tömegei érkeznek a világ minden tájáról, akik etetik az állatokat, szelfiznek velük. Most azonban, hogy a koronavírus-világjárvány miatt az ország április 4-én lezárta határait, elmaradtak a látogatók, a majmok pedig nehezen alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez: éheznek, ezért egyre agresszívebben szereznek élelmet a helybeliektől.
"Teljesen hozzászoktak ahhoz, hogy a turisták etetik őket, a városban most nem tudnak gondoskodni az élelmezésükről. Erőszakosak lettek, a túlélésért élelmet rabolnak az emberektől. Megszállják az épületeket, menekülésre késztetik a lakosokat" – magyarázta Szupakarn Kevcsot hatósági állatorvos. Szemben vadon élő társaikkal, a városi majmoknak nem kell élelmet keresniük, így több idejük marad a szaporodásra – tette hozzá.
Az utóbbi három évben a duplájára nőtt a Bangkoktól 150 kilométerre lévő városban élő makákók száma, az AFP szerint már hatezer majom él a 27 ezer lelket számláló településen.
A populáció növekedésének megfékezésére a hatóság a héten tágas ketreceket helyezett ki a város körül, ahová ínycsiklandó gyümölcsökkel csalogatják be a makákókat. Azt remélik, nagyjából 300 állatot tudnak csapdába ejteni. A ketrecekből a műtőasztalra kerülnek, ahol egyedi azonosítót tetoválnak rájuk, a hímeknél vazektómiát végeznek, a nőstényeknél pedig elkötik a petevezetéket. Az alvó majmok egy éjszakát kapnak a felépülésre, majd visszaviszik őket a közösségeikbe. A következő két hónapban ötszáz majom sterilizálását tervezik, ami nem veszélyezteti a populációt, csak lelassítja a városba szokott csoportok növekedését.