Tudomány;Kína;műhold;navigációs rendszer;

- Fellőtték a kínai navigációs rendszer utolsó műholdját

A Pejtou az amerikai GPS, az orosz Glonassz és az Európai Unió Galileo rendszere után a világ negyedik navigációs rendszere.

Kínában kedden útnak indították a Pejtou (Beidou-BDS3) navigációs rendszer legutolsó műholdját, ami a rendszer kiépítésének befejezését jelenti – közölte az Űrtechnológiai Kínai Akadémia (CAST). A tájékoztatás szerint a navigációs rendszer 35. műholdját a Hosszú Menetelés-3B típusú hordozórakétával lőtték fel a Szecsuan tartományban található Hszicsang műholdkilövő állomásról helyi idő szerint reggel 9 óra 43 perckor. Ez volt a Hosszú Menetelés rakétasorozat 336. kilövése, amely teljes siker – közölte a műholdkilövő állomás.

A műhold földkörüli pályára állása után a BDS-3 rendszer utolsó eszköze lesz, a rendszer navigációs szolgáltatást nyújt az Egy Övezet – Egy Út kezdeményezésben részt vevő államokban, és szinte már teljes globális lefedettséggel működik.

Kína 2000-ben kezdte meg saját navigációs rendszerének a kiépítését annak érdekében, hogy megszüntesse függőségét az amerikai GPS rendszertől. A projektet három szakaszban valósították meg.

30 műholdból áll: 24 MEO – közepes magasságú Föld körüli pályán –, három GEO – geoszinkron pályán – és három IGSO – az egyenlítői síkkal nagyobb szöget bezáró geoszinkron pályán lévő – műhold alkotja.

A három GEO műhold, köztük a kedden felbocsátott utolsó, jelentősen javítja a rendszer technikai mutatóit – közölte a CAST.

A kínai Pejtou a világon a negyedik navigációs rendszer az amerikai GPS, az orosz Glonassz és az Európai Unió Galileo rendszere után.

Csaknem háromszor annyi műveletet képes végrehajtani a Fugaku, mint az eddigi rekorder, az amerikai Summit.