Tudomány;Stonehenge;

- Újkőkori tárnaköröket fedeztek fel Stonehenge közelében

A földalatti létesítményeket több mint 4500 éve vájhatták ki.

A több mint tíz méternyi átmérőjű, öt méter mély tárnák egy két kilométeres gyűrűt alkotnak az ősi település Durrington Walls közelében, három kilométerre a 4500 éves Stonehenge-től – adta hírül hétfőn a BBC. A mérések szerint a földalatti létesítmények az újkőkorból származnak, több mint 4500 éve vájták ki azokat.

 A St Andrews, a Birminghami, a Warwicki, a Glasgow-i és a Walesi Egyetem régészei szerint a húsz vagy még annál is több tárna egyfajta határként szolgálhatott a Stonehenge-et összekötő szent területen.

"Távérzékelők és mintagyűjtés segítségével betekintést kaphatunk a múltba, amely megmutatja, hogy egy még komplexebb társadalom volt itt. A bonyolult alkalmazások azt mutatják, hogy az emberek olyan mértékben összhangban voltak a természet történéseivel, amit alig tudunk elképzelni a modern világban" – mondta Richard Bates, a St Andrews Egyetem kutatója. Kollégája, Tim Kinnaird hangoztatta, hogy a tárnák megvizsgált üledékei "egy korábban ismeretlen természeti információ gazdag és elképesztő archívumát adják".

A leletek tanulmányozása segíti a régészeket abban "hogy részletesen leírják a Stonehenge vidékét az elmúlt 4000 évben" – tette hozzá. Nick Snashall, az UNESCO világörökség részét képező Stonehenge-ért felelős brit hivatal, a National Trust régésze bámulatba ejtőnek nevezte a felfedezést. "Durrington Walls volt az a hely, ahol a Stonehenge építői éltek és ünnepeltek, ez a hely fontos a részletes Stonehenge tájkép történetének feltáráshoz – magyarázta.

A kört formázó gödrök helye

Milliók követték online a nyári napfordulót

A nyári napforduló élő ünneplése idén a koronavírus miatt elmaradt, ám "több mint 3,6 millió embernek sikerült látnia a naplementét és a napfelkeltét velünk együtt Stonehenge-ből" – írta Twitter-üzenetében az English Heritage örökségvédelmi szervezet, a 4500 éves kőkolsszusok gondozója. A nyári napéjegyenlőség idején a Nap a kör bejáratát jelentő kő mögül kel fel, a napsugarakat pedig éppen a kőegyüttes középpontja felé irányítja. Hagyományosan több mint egymillióan látogatnak el évente az újkőkorszaki kőkolosszusokhoz a nyári napfordulón - június 21-én vagy környékén. Az UNESCO világörökségi listáján szereplő kőegyüttes körüli terület március óta van zárva a látogatók elől, a tervek szerint július 4-én fogják megnyitni a járvány feltartóztatására elrendelt korlátozások enyhítésének részeként. Néhányan azonban nem akartak lemondani arról, hogy a helyszínen láthassák a napfelkeltét, ezért a hajnali esőzés ellenére a közeli mezőn gyülekeztek. "A napfelkeltét nem lehet eltörölni. Az megtörténik, és mi ott voltunk, hogy megünnepeljük" – mondta egy néző a BBC-nek.

Aerial view of Stonehenge, UNESCO World Heritage Site, Wiltshire, England, United Kingdom, Europe

Az idén online rendezett Semmelweis Egészség Napokon kiderül, milyen jelek esetén érdemes betegségre gyanakodni.