A kamaszok sokszor szégyellik vagy nem ismerik fel, ha a gyorsan változó testükön olyan jeleket érzékelnek, amelyekkel szakorvoshoz kellene fordulniuk. Ezért fontos, hogy ők is tisztában legyenek azzal, mi számít normálisnak, és mikor érdemes betegségre gyanakodni – olvasható a Semmelweis Egyetem közleményében.
Betegséggel kapcsolatos árulkodó jelzés lehet a megmagyarázhatatlan fogyás, a láz, a fáradékonyság, a szokatlan fájdalom, csomók megjelenése vagy az anyajegyek megváltozása is – ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Figyelmeztető jel, ha egy gyerek úgy érzi, fáj a csontja, és ez az állapot egy hétnél tovább tart, függetlenül attól, hogy érte-e sérülés vagy sem. Fontos jel, ha egy vakuval készített fényképen egy szem nem vörösen, hanem sárgás-fehér színben csillog. Ez arra utalhat, hogy a szemben daganat alakulhatott ki, és érdemes szakemberhez fordulni. A jellegzetes szemészeti daganat, a retinoblastoma, azaz ideghártya-daganat legtöbbször kisgyerekeknél alakul ki. Akkor is azonnal szemészhez kell fordulni, ha egy gyerek kancsalít – hívta fel a figyelmet Csóka Monika, a II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika egyetemi docense.
A Semmelweis Egészség Napokon, amelyet idén online rendeznek meg június 25-én, mindenki számára érthető módon magyarázzák el a szakemberek, mikor érdemes betegségre gyanakodni. Sokszor ez nehéz, hiszen például apró csomók jóindulatú elváltozásból is adódhatnak, de a betegségek korai stádiumban való felfedezésével ugrásszerűen megnőhet a gyógyulás esélye.
A Prevenció a gyermekgyógyászatban című digitális eseményen a II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika munkatársai olyan, a mindennapi életben is fontos témákat dolgoznak fel, mint például az elhízás, a cukorbetegség, reumatológiai és daganatos betegségek. Az interaktív rendezvénysorozat ingyenes, de regisztrációhoz kötött.