koncertek;Petőfi Irodalmi Múzeum;A38 hajó;koronavírus;zeneipar;Demeter Szilárd;Dürer kert;

Fóris-Ferenczi Gábor

- A kormányt bírálják a kaotikus újraindulás miatt a klubok

A koronavírus-vészhelyzet megszűnésével egy időben a kormány engedélyezte az ötszáz főnél kisebb koncertek megrendezését. A klubok készülnek, ám mindenki előtt ott lebeg a nagy kérdés: mik a feltételek?

Múlt szerda éjjel a Magyar Közlönyben megjelent a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet megszűnéséről szóló kormányrendelet rendelkezik az úgynevezett zenés, táncos rendezvényekről is. A törvényalkotók szavai szerint: „A zárt helyen vagy a nem zárt helyen tartott zenés, táncos rendezvény – függetlenül annak nyilvános vagy nem nyilvános, valamint alkalmi vagy rendszeres jellegétől – abban az esetben tartható meg, ha a rendezvény helyszínén a jelenlévők létszáma (beleértve az ott foglalkoztatott személyeket) egy időben nem haladja meg az 500 főt.” A Népszava által megkeresett koncertszervezők szerint ez azt jelenti, hogy Budapesten és vidéken újra indulhat könnyűzenei klubélet. Mivel korábban a kormány azt kommunikálta, hogy efféle enyhítés csak augusztus 15-től lesz várható, számos piaci szereplő kvázi felbolydult és gőzerővel elkezdődött a koncertek szervezése. Első körben szabadtéri eseményekkel próbálkoznak, itt leszűrik a közönség igényeit, reakcióit – mekkora a kedv a koncertre járáshoz? – és ezek után várhatóak csak a belső terekben rendezett fellépések. Ahogy több koncert- és fesztiválszervező megfogalmazta lapunknak: a lépcsőzetesség most nagyon fontos mindenki egészségének érdekében. Persze, mindemellett az időzítés is nagyon húsba vágó tényező.

A Music Hungary Szövetség érdekvédelmi szervezet május közepén készítette el a COVID-19 koronavírus hatását az élőzenei és fesztivál szektorra elemző tanulmányt, amelyben egyértelművé teszik: a korlátozások szektor azonnali és teljes leállását okozták - felkészülési idő, kárenyhítés és pótlólagos üzleti irányok kidolgozásának lehetősége nélkül. Számításaik szerint mintegy harminchat ezer dolgozót érint az iparági válság: kilenc-tízezer zenészt, három-háromezer zenei- és háttéripari szakembert és húszezer, a kapcsolt vendéglátásban projektalapon vállalkozót. A számok döbbenetesek: a tanulmány szerint a márciusi leállástól számítva június végéig tizenhárom milliárd jövedelemről kellett lemondania az iparágnak. A felmérések alapján a magyar zenészek jövedelmük több mint 60%-át az élőzenei fellépésekből szerzik. Ezen felül másik fontos jövedelmi forrásuk a koncerteken és a vendéglátóhelyeken háttérzeneként elhangzott számok után kapott jogdíj, amelyek bevételük további több mint 15%-át teszik ki. A nyilvános helyek bezárása, a zeneszolgáltatás megszűnése miatt ez az összeg is drasztikusan csökkent. A szakma irdatlan sok pályaelhagyóra számít, mivel számos zenei formáció üzleti alapon működik. amelyek a koncerteken eladott CD-k és pólók eladásából is bevételre számítanak, ezek pedig az elmúlt hónapokban a nyakukon maradtak.

A piac szereplőinek jelentős részét nagyon rosszul érintette a leállás és a komolyabb anyagi segítség elmaradása a kormány vagy egyéb állami szervezetek részéről. Csak kisebb, a teljes szakmát le nem fedő, furcsa feltételeket szabó segélycsomagok voltak, például a Petőfi Irodalmi Múzeum segítő keze a zeneszerzőknek, akik pályázati támogatás fejében a támogatottnak a trianoni évfordulóra reflektáló zeneművet kell komponálniuk.

Ezek szellemében nagyon nem mindegy, hogy mikor indulhatnak újra a könnyűzenei klubok. Optimistább szakmai vélemények szerint a klubélet viszonylag gyorsan újra tud indulni, főleg azok, amelyeknél már zajlott a háttérszervezés. A kormányrendelet olyan kultikus szórakozóhelyeknek ad most zöld lámpát, mint a maximálisan hatszázötven fő befogadására képes A38, vagy a 750 főre kalibrált Dürer kert. A nagy kérdés azonban, hogy milyen feltételekkel lehet 500 fő alatti koncerteket szervezni: a rendelet ugyanis nem részletezi, hogy mekkorának kell lennie a zárt tér kihasználtságának, azaz nagyon nem mindegy, hogy mondjuk egy háromszáz fő befogadására képes helység „csurig megtelik” vagy egy ezer fős auditóriumban van ugyanaz a háromszáz ember. Arra a kérdésre, hogy az igazán nagy terek, mint a Papp László Budapest Sportaréna nyitása várható-e ezzel az enyhítéssel, a programszervezők válasza egyértelműen nem, mivel ötszáz fő sosem termelné ki az üzemeltetési költségeket. Ilyenre csak akkor kerülhetne sor, ha egy-egy magyar zenekar fellépést támogatná az állam, azaz kipótolná a veszteséget. Erre több példa is volt már Európa boldogabbik felén.

A lapunknak csak név nélkül nyilatkozó koncertszervezők és a szórakozóhelyek tulajdonosai nehezményezik, hogy a magyar kormány más európai országok döntéshozóival ellentétben nem „áll le” tárgyalni a szakmai képviselőivel. Sőt, keményebben is fogalmaztak, jelesül, hogy a kormányoldalon nincs meg szakmai tudás, pedig a döntéshozóknak kellene megfogalmazniuk az újraindulás feltételeit. Többen úgy nyilatkoztak, hogy a jövő nagy kérdése, hogyan lesz képes a könnyűzenei szektor képviselni az érdekeit – különösen, hogy pénteken hivatalossá vált: Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere megbízta Demeter Szilárdot, a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatóját, hogy miniszteri biztosként „koordinálja a magyar könnyűzene, valamint a kortárs magyar popkultúra megújítását és társadalmasítását”. Bármit is jelentsen ez. 

A hazai zenekarokra számíthatnak a fesztiválokÖtszáz főnél nagyobb bel- és kültéri rendezvényeket továbbra is csak augusztus 15-től lehet megrendezni, és ez az időpont fixnek tekintendő, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter június 18-i kormányinfón elhangzott nyilatkozata értelmében. Az egyik első ilyen rendezvény az augusztus 19. és 22. között megrendezett Fekete Zaj fesztivál lesz Mátra – Sástón, melynek szervezője, Varga Balázs lapunknak elmondta: az experimentális zenékre szakosodott rendezvény esetében a fő változás, hogy a még érvényben lévő utazási korlátozások miatt a nemzetközi fellépőkkel megállapodtak, hogy őket a jövő évi fesztiválra „bookingolták” át, míg idén a felszabadult helyeket hazai fellépőkkel töltik fel, illetve extra újdonságokkal, mint például filmes programokkal is színesítik a kínálatot. A fesztiválszervezők amúgy többszörös gondban vannak, mivel nagyon kevés a nyárból megmaradt hétvége, az az abszurd helyzet áll fenn, hogy augusztus 26. és 29. számos rendezvény fedi egymást: az EFOTT, a Fishing on Orfű, a Szegedi Ifjúsági Napok vagy a Veszprémi Utcazene Fesztivál. Az már most látszik, hogy ez irreális verseny mind logisztikai, mind piaci szempontból. A külföldi nagy turnék beindulása is várat magára. Úgy tudjuk, hogy a legtöbb amerikai előadó európai turnéit 2021-re tették át, az európaiak sem sietnek fellépéseket lekötni. Egyelőre inkább csak terveznek és reménykednek amíg nincs olcsó gyorsteszt és könnyen elérhető vakcina. 

Otthonról hazamegy Tompa Andrea új regényének főhőse, aki az elmenők és maradók között keresi a saját történetét.