Nagy-Britannia;Egyesült Államok;Városliget;szoborrongálás;Black Lives Matter;

A városligeti Churchill-szobor 2003-as avatása. Az ünnepségen az egykori brit miniszterelnök lánya mellett részt vett Kovács László külügyminiszter, Hiller István kulturális miniszter, és Demszky Gábor főpolgármester is

Megrongálták Churchill városligeti mellszobrának talapzatát is

Az ismeretlen firkáló Amerikából vehette ötletét, de nem mélyült el a történelemben: nácinak és fasisztának nevezte az egykori brit kormányfőt.

Megrongálták Winston Churchill budapesti városligeti szobrát – írja az Index. A bronz mellszobor kőből készült talapzatára valaki a következő szavakat fújta festékkel és firkálta rá: „nazi, facist, BLM”. Előbbi jelzők arra utalnak, hogy a rongáló nem sok időt tölthetett a történelem tanulmányozásával. Utóbbi mozaikszó pedig feltehetően az amerikai Minneapolisban a rendőri erőszak áldozatául esett George Floyd halála, és a rasszizmus elleni tiltakozáshullámban ismertté vált Black Lives Matter civil mozgalom nevének rövidítése. 

Az Egyesült Államokban kezdődött tömegtüntetések vandál szoborrongálási hullámmá fajultak világszerte. A Black Lives Matter mozgalom aktivistái, illetve a velük szimpatizálók ledöntik és megrongálják azokat a köztéri szobrokat , amelyek szerintük az elnyomást jelképezik. Angliában Cecil Rhodes, az egykori dél-afrikai brit gyarmat miniszterelnökének, az Egyesült Államokban Kolumbusz Kristófnak, Belgiumban pedig II. Lipót királynak a szobrát érték támadások.

Ahogy arról a Népszava is beszámolt, az ausztráliai Sydneyben két, James Cook brit kapitánynak, felfedezőnek állított szobrot is lefújtak festékkel. Az Index megjegyezte, Londonban a tüntetők Winston Churchill és Mahatma Gandhi szobrait is megrongálták, mivel az életük során mindketten tettek rasszista kijelentéseket. A portál szerint rajta van még a „listán” Nagy-Britannia egyik leghíresebb szimbóluma, a Trafalgar téri Nelson-oszlop is.

Erős szélre és jégesőre is számíthatunk.