;

Tudomány;gyerekjáték;

- Mérgezőek lehetnek egyes műanyagjátékok

Súlyosan veszélyeztethetik a fekete színű, újrahasznosított műanyagból készült játékok a gyermekek egészségét – derült ki egy svéd tanulmányból.

A gyermekjátékokban és fogyasztási cikkekben található mérgező vegyi anyagok emberi sejtekre gyakorolt hatását vizsgálva az Arnika, a BioDetection Systems és az International Pollutants Elimination Network (IPEN) kutatócsoportja kimutatta, hogy bizonyos újrahasznosított műanyagokból készült játékok mérgezőek, jelentősen növelik a dioxin napi beviteli szintjét, ha azokat a gyerekek a szájukba veszik – írta a Humusz Szövetség honlapja egy júliusban, a Chemosphere tudományos folyóiratban megjelenő tanulmány alapján.

A kutatók Argentínában, Németországban, a Cseh Köztársaságban, Indiában, Nigériában és Portugáliában vásárolt játékokat és játék-alkatrészeket vizsgálva az égésgátlók és a dioxin a veszélyes hulladékokban található koncentrációt megközelítő szintjét állapították meg. A dioxinok a világ legmérgezőbb vegyi anyagai közé tartoznak, és már nagyon kis mennyiségben is rendkívül károsak. A brómozott dioxinok befolyásolják az agy fejlődését, károsítják az immunrendszert, növelik a rák és a pajzsmirigy működési zavarainak kockázatát. 

A brómozott égésgátlókat tartalmazó műanyagok újrahasznosításakor a műanyagokat felhevítik, hogy új műanyag termékekké alakítsák azokat – a hő hatására pedig további brómozott és klórozott dioxinok jönnek létre. Bár ezeket világszinten még nem tiltották be, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a mindkettőt mérgező anyagnak minősíti. 

A vizsgálatok veszélyes hiányosságot tártak fel a körforgásos gazdasági modellben, amely a műanyag hulladék mennyiségét a megnövelt műanyag-újrahasznosítással kívánja csökkenteni. A jelenlegi újrahasznosító rendszerekben az égésgátló vegyi anyagokat tartalmazó műanyagok és a dioxinok bekerülhetnek az újrahasznosításba, így olyan veszélyesen szennyezett termékek készülnek, mint például azok a játékok, amelyeket ez a tanulmány is vizsgált.

R. Thomas Zoeller, a Massachusetts-i Egyetem biológiaprofesszora, aki nem vett részt a tanulmány elkészítésében, arra hívta fel a figyelmet: „Nem mindig tudjuk, hogy milyen vegyi anyagokat használtak fel a műanyag előállításához, különösen, ha újrahasznosított műanyagról van szó. Ez egy nagyon fontos tanulmány, amely újfajta elemzési módszert is használt. Ennek segítségével meg lehet állapítani az adott műanyag teljes toxicitását.”

„Az eredmények azt mutatják, hogy nagyon sok olyan fogyasztási cikkben, amelyet újrahasznosított, brómozott égésgátlókat tartalmazó fekete műanyagból állítottak elő, rendkívül mérgező, brómozott dioxinhoz hasonló vegyületek jelenlétére kell számítani, és ezt nemcsak felügyelni kell, de sürgősen meg is akadályozni” – mondta Peter A. Behnisch, a BioDetection Services, az elemzéseket végző amszterdami laboratórium igazgatója. 

A fekete műanyag esetében a legvalószínűbb, hogy elektronikus hulladékból származó műanyag újrahasznosításával készült, azonban egyéb színezett műanyagok is tartalmazhatnak mérgező vegyi anyagokat – áll az IPEN közleményében.

Az egészséges szervezetet is megterheli a napok óta tartó párás időjárás.