Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump médiaellenes hadjárata veszélyes hullámokat indíthat el. Ezt mutatják az elmúlt hét tüntetései, ahol fotóst lőttek szemen, könnygázzal fújtak le, vagy megütöttek tudósítókat, és újságírókat tartóztattak le – írja a hvg.hu.
Péntek este a Louisville-i WAVE 3 tévéadó riportere, Kaitlin Rust élő adásban tudósított a George Floyd meggyilkolása miatt kirobbant tüntetésekről. Az újságíró és James Dobson operatőr hiába álltak tisztes távolban a rendőrsorfaltól és jelezték egyértelműen, hogy a sajtó munkatársai, a felvételeken jól látszik, amint egy rendőr ezt teljesen figyelmen kívül hagyva feléjük tartja a fegyverét. Mindkettejüket többször is eltalálták könnygázgránáttal, de nem sérültek meg.
Független szervezetek számításai szerint az egy hete tartó utcai tüntetésekben az Egyesült Államokban eddig több mint 100 újságírót ért atrocitás.
Bár az incidensek egy része a tömegben, véletlenül történt, több esetben a tudósítókat szándékosan zaklatták, lőtték meg vagy vették őrizetbe a rendőrök. Az egyik legsúlyosabb a 37 éves szabadúszó fotóriporter, Linda Tirado esete, akit Minneapolisban tudósítás közben találtak szemen. Valószínűleg egy gumilövedék találta el, amely a rendőrök irányából jött. Az orvosok szerint a látását valószínűleg soha nem kapja vissza teljesen. Elmondása szerint bár a rendőrök tisztában voltak vele, hogy a munkáját végzi, mintha nem érdekelte volna őket.
A The Wall Street Journal munkatársát, Tyler Blint-Welsh-et a vasárnapi New York-i tüntetésen ütöttek meg többször a rendőrök, hiába volt a nyakában az újságíró-igazolványa. Minnesotában pedig élő adásban vették őrizetbe a CNN stábját.
Az Egyesült Államokban ezek az esetek azért is különösen kirívóak, mert az ország Alkotmányának első kiegészítése külön kimondja a sajtó szabadságát. Ez azonban úgy tűnik, változik.
Ráadásul ezt nem csak a rendőrök részéről tapasztalják, hiszen csütörtökön a Fehér Ház előtt tüntetők támadtak a Fox News stábjára.
Szakértők szerint ez nem a véletlen műve. Az Egyesült Államok jelenleg a 45. helyen áll a Riporterek Határok Nélkül listáján, amely a világ sajtószabadságát méri fel. A szervezet szerint Donald Trump hivatalba óta folyamatosan romlik az újságírók helyzete. Ha pedig a média elleni kritika a legmagasabb szintről érkezik, akkor egy idő után a helyi hatóságok, a rendőrség, majd a közvélemény is ellenük fordul. Ez látható most az utcákon is.
Suzanne Nossel, a Nemzetközi PEN Klub amerikai szervezetének igazgatója úgy látja, Trump viselkedése egy idő után felbátorította a helyi politikusokat is, ezért egyre gyakrabban kiáltanak fake newst, ha nem tetszik nekik egy cikk. Ezzel viszont a közvélemény bizalmát is megrendítették.
A CPJ kiadott a közleményt is, amelyben felszólították a hatóságokat, hogy hagyjanak fel a tüntetésekről tudósító újságírók elleni erőszakkal, és biztosítsák, hogy a kijárási tilalom rájuk ne legyen érvényes. Hasonló közleményt adott ki a Riporterek Határok Nélkül is.